Hamilelikte Kaşıntı ve Döküntü

Hormonal değişiklikler, normalde sizi etkilemeyecek maddelerle temasa karşı daha hassas hale getirir. Yüzme havuzundaki klora karşı hassasiyet gösterebilirsiniz. Kaşıntının hamilelikteki en yaygın nedenlerinden biri vajinal pamukçuktur.

Vajinal pamukçuk tedavileri:

1- Pamukçuğun büyümesini engellemek için uygun miktarlarda canlı probiyotik kullanın.

2- Sarımsak tüketimi, çoğu kadın için en etkili ve çabuk yollardan bîridir.

3- Duş almayın. Duşla beraber sadece kötü bakterileri değil iyi bakterileri de yıkayacağınız için vajinadaki bakteri dengesini bozabilirsiniz.

4-  Çok dar, likralı veya hava dolaşımını azaltan diğer kumaşlar içeren iç çamaşırlarından uzak durun. Aslında, mümkün olduğunca iç çamaşırından uzak durmak iyidir; işe gidiyor ve kısa etek giyiyorsanız bu çok güzel bir fikir olmayabilir tabii ki!

5- Dar kot pantolondan veya mümkünse pantolondan uzak durun; etek giymeye başlayabilirsiniz.

6- Candida albicans nemli ve ılık ortamlarda gelişir, bu nedenle, uzun, sıcak banyolardan uzak durun ve sonrasında kendinizi çok iyi kurulayın.

7- Mayalı gıdalardan uzak durmaya çalışın; birçok kadın diyetlerindeki mayanın vajinal pamukçuğu artırdığını söyler.

8- Diyetlerdeki yüksek miktarda şeker, bu pamukçuğun oluşması için yaygın bir sebeptir. Diyetinizi değiştirmeye çalışın; gazlı içecekleri kesin, işlenmiş gıda, ekmek ve hamur işinden, bizim için iyi olmadığını bildiğiniz şeylerden uzak durun.

Şiddetli kaşıntı

Vücudun her verinde ama özellikle el ve ayaklarda şiddetli kaşıntı, sadece hamilelikte ve nadir olarak görülen obstetrik kolestazis adı verilen karaciğer rahatsızlığının belirtisi olabilir. Bu rahatsızlık bir doktor tarafından tedavi edilmelidir. En kısa sürede doktorunuza başvurunuz.

Genel yardım: Vücudunuzu serin tutmak kaşıntıyı rahatlatmaya yarayabilir. Evinizin sıcaklığını düşürmeyi, gece yatarken vücudunuzu örtmemeyi, soğuk duş almayı, el ve ayaklarınızı buzlu suya sokmayı deneyebilirsiniz. Nemlendirici krem de kaşıntıyı geçici bir süre de olsa rahatlatabilir.