Hamilelikte Masaj

Profesyonel bir masöre de gitseniz, eşinizden de rica etseniz masaj yaptırmak canlandırır, tazeler, gevşetir ve rahatlatır.

Son derece zevkli olmasına ek olarak masajın belirgin tedavi edici yararlan da vardır. Dolaşımı iyileştirir, sindirim ve boşaltım problemlerini azaltır, basit ağrılar ve sertlikler konusunda yardımcıdır ve uyumayı iyileştirir.

Eşiniz size masaj yapma konusunda kendine güvenmiyorsa, profesyonel bir masöre gitme ya da masörü eve davet etme seçeneğinden de faydalanabilirsiniz. Aslında insanın eşine masaj yapması harikulade mahrem bir şeydir. Temel teknikleri öğrenmesi zor değildir: size yol gösteren egzersizleri kullanın. Zaman geçtikçe daha iyi olacaksınız ve birbirinize hangisinin daha iyi geldiğini sorun, ertesi gün, vücudunuza ve zihninize olan etkilerini not edin.

Hafif bir losyon yada belki birkaç damla uçucu esanslı yağ da ekleyebileceğiniz bitki yağı kullanın. Bu, masörün elinin cildinizi çekmesini ya da sürütmesini engelleyecek, cildinizi yumuşak ve pürüzsüz bırakacaktır.

Masaj teknikleri

Farklı teknikler, ellerin faklı hareketlerini kullanır.

Effleurage: Sert, yavaş hareketleri kullanarak geniş bir alana vurmak.

Perküsyon: Kısa ve çabuk hareketlerle darbeler (bu, hamilelik sırasında bacaklar haricinde kullanılmamalıdır)

Friksiyon: Bir ya da daha fazla parmakla, baş parmaklarla ya da avucun yükseltili kısmını kullanarak dairesel hareketlerle ovmak.

Petrissage: Kan dolaşımını canlandırmak ve kasları gevşetmek için tutmak ve sıkmak.

Aromaterapi

Uçucu yağların kullanımı masajınızı çok daha zevkli ve rahatlatıcı yapacaktır. Ancak aromaterapistlerin çoğu hamilelik sırasında kullanılan uçucu yağların ciltteki hassaslık nedeniyle seyreltilmesini tavsiye etmektedir. Her bir damla uçucu yağ için iki yemek kaşığı esansiyel yağ kullanın.

Ayrıca badem yağı, jojoba ya da susam yağı gibi bitkisel yağları kullanmakta önemlidir (hamilelik sırasında mineral yağların kullanımı önlenmelidir).

Kendi kendine masaj

Bu, gerginliği hafifletmek ve her hangi bir zamanda kendinizi canlandırmanız için hamilelikten önce ve sonra kullanabileceğiniz yararlı bir beceridir.

Yüz

Yüze masaj yapmak, baş ağrılarını geçirmek için yumuşak bir yoldur. Derinin gerilmesini önlemek için hafif bir yağ kullanın. Ellerinizi yüzünüzün üzerine koyarak kulaklarınıza doğru yavaş yavaş vurun. Vurduğunuzda her türlü ağrının ve gerginliğin yumuşamakta olduğunu hayal edin.

Gözleriniz kapalı, ellerinizi yanaklarınıza doğru hareket ettirin. Alnınızda parmaklarınızla küçük daireler çizin. Parmaklarınızı alnınızın yukarısında ve karşısında yumuşatın.

Bacaklar

Bacaklarınızdaki her türlü ağrıyı yağla ovarak, bilekten uyluğa dek hafif hareketlerle azaltabilirsiniz. Uyluğunuzdaki eti sertçe ve metodik bir biçimde sıkın ve bırakın, daha sonra baldırlarınıza uygulayın. Ardından her bacağa da tekrar vurun.

Boyun ve omuzlar

Bu bölgelerdeki sertliği ve ağrıyı boynunuzun ve omzunuzun bir tarafına vurarak, kolunuzdan dirseğinize dek aşağı doğru uygulayıp azaltabilirsiniz. Bir çok kereler tekrarlayın, sonra diğer tarafa da aynını uygulayın.