Hamilelikte Mide Yanması

Hamile kadınların yarısından fazlasında mide yanması görülür ve bu, çoğunun ilk kez yaşadığı bir şeydir. Reflü (Gastroözofageal reflü- GÖRH) adı da verilen bu hastalığın kalple hiçbir ilgisi yoktur. Mide içeriğinin mideden yemek borusuna geri dönmesiyle oluşur. Mide içeriği geri kaçtığında, mide asitleri yemek borusu zarında tahrişe neden olur. Bunun sonucu olarak kalp çevresinde bir yanma hissi oluşur.

Mide yanması gebelerde daha sık görülür çünkü gebelik hormonları sindirim sistemini yavaşlatır. Bu, besin maddelerine kana karışmaları ve cenine ulaşmaları daha fazla zaman tanır ama aynı zamanda da midenin boşalımını geciktirir. Sonuç olarak hazımsızlık ve reflü meydana gelir. Ayrıca, gebeliğin son dönemlerinde büyüyen rahim sürekli olarak mideyi yukarı doğru itip sıkıştırır. Bu basınç, mide asitlerini yukarı doğru iterek reflüye neden olur.

Önleme ve Kişisel Bakım

Mide yanması rahatsız edici bir şeydir ama bazı önlemler alarak önüne geçebilir ve tedavi edebilirsiniz:

  • Daha az ama daha sık yemek yiyin. Örneğin, günde üç büyük öğün yerine beş altı küçük öğün yiyin.
  • Bazı yiyecekler midenizi ve yemek borunuzu daha fazla tahriş etme özelliğine sahip olabilir. Hangi yiyeceklerin mide yanmasını tetiklediğini saptayıp onlardan uzak durun. Yağlı yiyeceklerden, kızartmalardan, kahve ve çaydan, çikolata, nane, alkol, gazlı içecek, çok tatlı, yiyecekler, narenciyeden ve meyvelerinin suyu, domates ve kırmızıbiber ve aşırı baharatlı besinleri tüketmeyin.
  • Başta su olmak özere bol bol sıvı tüketin.
  • Yemek yerken duruşunuza dikkat edin. Kambur durmak midenize daha fazla baskı yapar.
  • Yemek yedikten sonra bir saat kadar geçmeden uzanmayın.
  • Yatmadan iki üç saat önce yemek yiyin. Boş mide daha az asit üretir.
  • Bu soruna iyi gelmeyen hareket ve pozisyonlardan kaçının.Yerden bir şey alırken eğilmeyin, çömelin.
  • Dinlenirken veya ııyurken başınızı ve omuzlarınızı yukarıda tutmak için yastıklarla destekleyin ya da yatağınızın baş kısmını 10-15 cm yükseltin.

Ne Zaman Doktora Başvurmalı?

Mide yanması ciddi bir sorun haline gelirse, doktora görünün. Doktora sormadan önce herhangi bir asit giderici veya engelleyici ilaç almayın. Asit gidericilerin tuz içeriği yüksek olabilir ve dokularınızın tuttuğu su miktarını artırabilir. Ayrıca, Alka-Seltzer gibi aspirin içeren reflü ilaçlarından da uzak durun.