Hamilelikte Nefes Alma Teknikleri

Nefes alma tekniklerini öğrenmek gerçekten zordur. Fakat bu teknik öğrenildiğinde de sizin için ikinci bir dünya oluşur.

Astım ve benzeri rahatsızlıkları olanlar dışında bir çoğumuz çoğu zaman nasıl nefes aldığımız konusunda bilinçsizizdir. Nefes almanın tedavi edici yollarını öğrenmek için ne yaptığımızın farkında olmamız gerekir.

Nefes aldığınızda ciğerlerinize hava doldurursunuz. Havadaki oksijen, akciğer duvarlarından geçerek kana karışır, sonra iç organları besleyerek tüm vücudu dolaşır. Hamileyken ayrıca rahim duvarınızdan plasentaya da geçerek büyümekte olan bebeğe de oksijen sağlar. Kan dolaşımı atık ürün olan karbondioksiti organlarınızdan (ve bebeğinizden) uzaklaştırarak akciğere geri taşır, böylece siz de nefes vererek dışarı atarsınız. Bu süreç sırasında diyafram iç organlara ve kaslara masaj yaparak yukarı ve aşağı hareket eder. Düzensiz soluma diyafram hareketlerinde de düzensizliğe, dolayısıyla görevlerini düzgün yapmamasına yol açar. Çok hızlı nefes almak sıklıkla son nefes doğru dürüst dışarı verilmeden akciğerlerde kirli hava bırakarak ve vücudunuzda kalan bu kirli havayla bebeğinize oksijenin akışını engelleyerek nefes almak demektir.

Egzersiz sırasında, en çok eforu gerektiren hareketlerin veya esnemelerin çoğunda nefes verirsiniz. Burundan nefes alıp ağızdan verirsiniz. Herhangi bir kasınızı kastığınız sırada nefesinizi tutmayın, bu kan dolaşımını engeller ve baş dönmesine yol açar. Nefes alıp vermenizi ortalama derinlikte ve düzenli tutun.

Rahatlarken, nefes alıp vermeniz üzerinde yoğunlaşın. Tekrar, burundan nefes alın ve ağızdan verin. Nefes alırken, huzur ve sükunet içinde nefes aldığınızı hayal edin. Nefes verirken, vücudunuzdaki tüm gerginliği uzaklaştırdığınızı düşünün. Normalden daha yavaş ve derin nefes alıp verin.

Hiperventilasyon

Kontrolü kaybettiğiniz ya da panik yaptığınızda olduğu gibi nefes verirken dışarı çok fazla karbondioksit verdiğinizden gereğinden çok nefes alıp vermeye başlarsınız. Sonuç olarak başınız döner ya da bayılacak gibi olursunuz.

Hiperventilasyon doğum sırasında rastlanmayan bir şey değildir, ve belirtilerinin tanınıp nasıl başa çıkılması gerektiğinin bilinmesi gerekir. Ellerinizi burnunuzda birleştirip bu şekilde birkaç nefes alarak veya bir kese kağıdından nefes alıp vererek normal karbondioksit seviyenize ulaşabilirsiniz. Rahatlamak için bilinçli bir çaba göstermek te yardımcı olabilir. Eşinizin de normal şekilde sizinle birlikte nefes alıp vermesini faydalı bulabilirsiniz.

Doğum sancıları sırasında nefes alıp verme

Kontrollü nefes alıp verme bazen doğum sancıları sırasındaki kasılmaların verdiği acıyla başa çıkmak için öğretilir. Düzenli nefes alıp verme, ağrıyı arttıran, korkuyla karışık gerginliğe ya da rahatsızlığa olan eğilimi engellemeye yardım eder. Doğuma hazırlık için, farklı nefes alıp venne tekniklerini öğrenip pratik yapabilir, ve doğum sancıları başladığında kendinizden emin olur ve kendinizi hazır hissedersiniz. Bu tekniklerin hiç biri sizin aklınızı doğumdan başka bir yere çekme amaçlı değildir.

Bunun yerine, vücudunuzla birlikte çalışarak vücudunuzun değişiklikler sırasındaki isteklerini karşılamayı sağlar.

1. Seviye: Rahatlayın ve nefes alarak başlayın. Nefes verirken normalde yaptığınızdan biraz daha fazla efor sarf edin, ve akciğerlerinizdeki tüm havanın boşaldığını hayal edin. Bu şeklide, yavaş, düzenli ve yumuşak bir ritim tutturarak nefes alıp verin. Sancı aralarında da bu şekilde nefes alıp verin.

2. Seviye: Sancının geldiğini hissettiğinizde bunu uygulayın. Biraz daha hızlı nefes alıp verin ve nefes verirken ciğerlerinizi boşaltmayın. Ağrı doruğa ulaştığı sırada ciğerlerinizi boşaltmadan çabuk nefes alıp venneye devam edin.

Sancının sona erdiğini hissettiğinizde daha yavaş nefes alıp vermeye geri dönün, böylece sancı bittiğinde 1. Seviye’de olursunuz. Sancının sonunu derin bir nefes vererek işaretleyin.

3. Seviye: Geçiş süresince veya doğumun birinci evresinin sonuna doğru, tüm gücünüze ve konsantrasyonunuza gerek olacak şekilde kasılmalarınız yoğunlaşabilir.

Hızlı ve yüzeysel soluk alıp venne yardım edecektir. Çabukça nefes alın ve dışarı iifürün, sonra yine hızlı nefes alın (bu nefes nefese olmakla aynı değildir). Bazı kadınlar nefes verirken ‘hoo hoo’ sesi çıkarmayı ritmi ve konsantrasyonu yönetme açısından faydalı bulmaktadır.