Hamilelikte Rahatlama

Boş zamanlan müzik dinleyip kitap okuyarak, hayatınızın diğer tüm sıkıntılarından uzaklaşıp bebeğinize yoğunlaşarak geçirin.

Hamilelik sırasında bedeninizi ve zihninizi rahatlatmak, iyi olma hissi yaratmaktan daha fazla olumlu etkiler yaratır. Fiziksel iyileşme sağlayarak yüksek tansiyona yol açan gerginliği azaltmada yardımcı olur. Ayrıca kendinizi ve bebeğinizi yukarı kaldırırken sarf ettiğiniz efor ve kaldırdığınız ekstra yükten dolayı vücudunuzun ağrıyan kısımlarına (sırt, bacaklar, karın) dinlenme fırsatı verir. Zihinsel birimlerinizi keskinleştirerek doğal ağrı kesicileri açığa çıkardığından doğum sancılarınızla başa çıkabilmenizde özellikle yardımcı olur.

Rahatlamış bir vücut, rahatlamış bir zihinle yakın ilişkilidir. Fiziksel acı ve aşırı yorgunluk endişe ve stresi arttırırken, stres ve endişe de kendisini baş ağrısı, sırt ağrısı olarak gösterir.

Tüm hamileliğiniz boyunca her gün kendinize ayırabileceğiniz kısa bir zaman bulmaya çalışın. Bunu yapmakla, işinize, eşinize ve günlük rutinlerinize ayırabileceğiniz (ve ayırmayı isteyeceğiniz) daha fazla zaman bulacağınızı hissedeceksiniz.

Bol bol uyumaya çalışın. Hamileliğiniz ilerledikçe alışveriş gibi size zor gelebilecek işler için başkalarından yardım isteyin. İşiniz çok stresliyse ve başa çıkmakta zorlanıyorsanız, işvereninizle doğum izninize erken ayrılmanız yada bir süre için part-time çalışma konusunda konuşun.

Hamile kalmadan önce rahatlatıcı bir hobi edinirseniz, bunu devam ettirin. Bahçe işleriyle uğraşmak harika bir rahatlatıcıdır: temiz havada güzelliklerle kuşatılmış şekilde bahçenizin temposunda hareket etmekten hoşlanabilirsiniz.

Eşler: Nasıl yardımcı olabilirsiniz?

Eşinizi iyi tanıdığınız ve onun sağlığı ile ilgilendiğiniz için stres işaretlerini belki de ondan daha çabuk fark edersiniz. Eşinizin günlük işleri ve görevlerinin onu baskı altına aldığının belki eşinizden daha çok farkındasınızdır; eşinizin normalden daha yorgun – veya belki daha çabuk sinirlenen olduğunu bir kaş çatışından anlayabileceksiniz. Eşinize masaj yaparsanız boynunda ve omuzlarında sanki kaslar düğümlenmişçesine bir gerginlik hissedeceksiniz.

Hepsinin üstünde, her türlü problemi tartışmak için uygun olun ve ev işleriyle diğer çocuklar konusunda yardımcı olun ki eşinizin dinlenmek için daha fazla zamanı olsun. Onu rahatlaması için cesaretlendirin. Eşinizle birlikte rahatlama egzersizi yapmak için zaman ayırabilirseniz, bu çok daha iyi olacaktır: Bu onun hareketleri daha kolay yapması anlamına gelecektir. Size de doğrudan fayda sağlayacaktır.

Rahatlama Egzersizleri

Rahatlama teknikleri basittir. Zor olan, bu alıştırmaları yapmak için zaman ayırmaktır. Rahatlama egzersizleri elbette her gün aynı yerde ve aynı saatte yapılmak zorunda değildir, ancak bunu bir rutin meselesi haline getirmeye çalışırsanız, sürdürmeniz daha kolay olacaktır ve yapamadığınız zamanlarda yaşantınızdaki boşluğu daha iyi hissedeceksiniz. Belki sabahları normalden 15-20 dakika daha erken kalkabilirsiniz.Ya da işten eve geldikten ve duş veya banyo yaptıktan hemen sonra rahatlama egzersizleri için zaman yaratabilirsiniz.

Hamileliğinizin geç dönemlerinde yan tarafınıza dönerek daha rahat ettiğinizi hissediyorsanız, öyle yapın. Rahatlama seanslarınızı her zaman yavaşça ve yumuşak bir şekilde esneyerek, uzanarak, isterseniz bacaklarınızı sallayarak bitirin.

Bu tekniği günlük durumlara uydurabilir ve sakinleşmek istediğiniz her zaman kullanabilirsiniz. Kendinizi gergin hissettiğiniz her yerde ve her zaman, yavaşça ve ritmik bir biçimde burnunuzdan soluk alıp, ağzınızdan vermeye çalışın. Omuzlarınızı yukarı kaldırıp indirerek ve parmaklarınızı, ellerinizi sıkıp, rahat bırakarak gerginliğin omuzlarınızdan uçup gitmesine izin verin. Konuşmaya ihtiyaç duyarsanız, özellikle daha yavaş ve yumuşak bir sesle konuşun. Bu çabuk rahatlama tekniği doğum sancıları ve doğum sırasında, anneliğinizin ilk haftalarında ve özellikle de uykusuz ve ağlayan bir bebeğiniz varsa çok yardımcı olur. Bu, anne ile bebek arasındaki durumu daha da zorlaştıran döngü şeklindeki gerginliği önlemeye yardımcı olur.

Doğum Eğitimi

Rahatlama teknikleri sizi doğuma hazırlamada önemli rol oynar. Vücudun bir yerindeki gerginlik, vücudun diğer yerlerinde de gerginlik olduğunu gösterir. Boynunuz ve omuzlarınız gerginse, ya da dişlerinizi, yumruğunuzu sıkıyorsanız, doğum kanalınız da aynı şekilde sıkı olması olasıdır. Eşinizin bundan haberdar olduğundan emin olun; eşiniz bedeninizin üst kısmındaki gerginliği gidermeye çalışırken, siz de karın kaslarınızı rahatlatmaya konsantre olabilirsiniz.

Doğum öncesi eğitmenler genellikle rahatlama tekniklerini öğretirler. Ayrıca doğum sancısından ne beklenmesi gerektiğini, dolayısıyla bir kadının ilk bebeğinde beklediği (tamamıyla doğal olan) korku faktörünü azaltmayı da açıklarlar. Korku, elbette bedenin gerginleşmesine sebep olur, doğumu zorlaştırır ve korku-gerginlik-ağrı-daha fazla korku kısır döngüsünü oluşturur.