Hamilelikte Rahim İçi Tedavileri

Tüm dünyada bazı hastanelerde risk altındaki bebeklerin henüz doğmadan gerek ilaçlarla, gerekse cerrahi müdahale ile tedavisi için yeni çalışmalar yapılmaktadır.

Rahimdeki bebeği tedavi etmek amacıyla yapılan tıbbi müdahale yeni değildir. Ancak artan bir oranla rahim içi tedavi konusunda uzmanlaşan doktorlar bir problem teşhis edildiğinde cerrahi olarak müdahale edebilmektedirler.

Cerrahi Teknikler

Vücuttaki sıvı akışı bloke edildiğinde tıkanıklığın önündeki yada arkasındaki organlar hasar görür. Tıkanıklığın olduğu bölgeye yerleştirilen bir tüple çekilen sıvı uzun süreli problemleri önler.

Bu işlem idrarı dışarı akamayan yada akciğerlerinde sıvı oluşan bebekler için başarıyla uygulanmaktadır. Beyindeki sıvı vakalarında bu yöntem daha az başarılı olmaktadır. Bu tür ameliyatlarda bebek rahmin içinde kalır. Diğer vakalarda, ancak, bebek göbek kordonu ve plasentayla rahme bağlı kalarak tedavi için dışarı çıkarılabilir. (Bu teknik marsupialization adıyla bilinir).

Rahim içi ameliyat gerçekleştikten sonra, bebekler olasılıkla stresli bir normal doğumdan çok genellikle sezaryenle doğurtulur. Hemen hemen tüm bebekler yakından izlenebilecekleri yoğun bakım ünitesinde biraz zaman geçirir.

Cerrahlar Ne Yapabilir?

Cerrahlar bebeğin karın boşluğundan göğüs boşluğuna kaçan bir parça bağırsağın yol açtığı hasar olan diyafram fıtığını düzeltmişlerdir. Ciddi vakalarda bu kalp ve akciğer fonksiyonlarını engelleyerek olasılıkla ölümcül nefes alıp verme problemlerine yol açabilir.

Sırtın alt tarafındaki ve akciğerlerdeki tümörler bebek rahimdeyken alınmış ve kalbi çok yavaş atan bir fetusa kalp ritim düzenleyicileri takılmıştır. Bazı spina bfida vakaları (omurilik çevresindeki omurga kemiğinin tamamlanmaması) kadar, kalp ve trakea (akciğerlere giren ve çıkan hava borusu) yoluyla kan akışına engel olan rahatsızlıklar da yine rahim içinde tedavi edilmiştir.

İkizlerde, plasentalar içindeki kan damarları arasında olan bağlantılardaki tıkanıklıklar da ameliyatla kaldırılabilir. İkizden ikize transfüzyon sendromu adı verilen böyle bir durumla karşılaştığında, bir bebeğin dolaşımı diğerine kan pompalar. Bu da bir bebeğin çok fazla, diğerinin ise çok az kana sahip olması ile sonuçlanır. En iyi olasılıkla bu doğumda büyüklük olarak birbirinden bir hayli farklı ikizlerle sonuçlanır (ikizlerden biri diğerinin iki katı ağırlıkta olabilir) ve küçük olan ikiz, düşük doğum kilosuyla bağlantılı her türlü problemle karşılaşabilir; en kötü olasılıkla da bu durum her iki bebeği de öldürebilir.

Riskler

Bebek hala rahimdeyken ameliyat riski yüksektir ve rahim içi ameliyat dünya çapında göreceli olarak az sayıda yerde yapılabilmektedir ve hala ilk evrelerindedir. Rahim içi ameliyatlarında en büyük risk, bunun prematüre doğumu teşvik etmesidir. Hamile rahmin ameliyata doğal tepkisi kasılmaya başlamaktır.

Bu tepkiyle mücadele etmede her zaman ilaçlar geliştirilmektedir ve prematüre doğumu engellemede daha etkili olan yada en azından bunu geciktiren ilaçlar olasılıkla gelecekte problem yaratmaktadır.

Yararlar

Her türlü ameliyatta riskler büyük olabilecek yararlara karşı dengelenmelidir. Rahim içi ameliyat, rahatsızlık bebeğin yaşamını doğumdan önce yada hemen sonra (örneğin, ciddi bir kalp hasarını düzeltmek) tehdit ettiği zaman kullanılır. Fetus dokusu iz bırakmadan iyileşir, bu da büyük bir potansiyel faydadır. Sonuç olarak, yarık dudak ve /veya damak gibi bebeklerde sıklıkla beslenme problemlerine yol açan durumlar rahim içinde düzeltilebilir. Bu bebeğe başlangıçtan itibaren yardım edecek ve kozmetik faydalar da sunacaktır.

Gelecek

Hangi bebeklerin ve annelerin rahim içi ameliyattan faydalanacağı olasılığı üzerinde hala çalışmalar yapılmaktadır.

Doktorlar rahim içi ameliyatların avantajlarının prematüre doğum ya da hamileliğe zarar verme riskine karşı ne zaman ağırlık kazandığı üzerinde kriterler geliştirmektedirler. Bazı vakalarda; doğum sonrasına kadar beklemek ameliyat ve yoğun bakıma (erken müdahale edilerek sezaıyen ile yapılan) kıyasla, daha az risklidir.

Tıbbi Durumlar

Bebek hala rahimdeyken tıbbi tedavi, ya mevcut problemlerin (ve belki de bebeğinizin kurtulma şansını etkileyen) daha da kötüleşmesini engellemek için, ya da doğumdan sonraki daha zor veya tehlikeli tedavileri önlemek için tavsiye edilebilir. Bebeğin doğumundan sonra, yada bazı faktörlerden dolayı sonlanan bir hamilelikten sonra yapılan genetik danışmanlık; aynı problemin tekrar ortaya çıktığı tespit edilirse bir sonraki hamilelikte tedaviye yol gösterebilir.

Örneğin kırmızı kan hücrelerinin üretimindeki bir eksiklik, kemik iliği nakline karşılık verebilir, çünkü kemik iliği kırmızı kan hücrelerinin şekillenmesine katkıda bulunur.

RH hastalığı durumunda, ya da kansızlığı önlemek veya tedavi etmek amacıyla kan nakli önerilebilir. Kalıtsal olarak ortaya çıkan ve bebekte kanamaya yol açabilen trombosit eksikliği, trombosit nakli ile düzeltilebilir. Vücut dokularının metabolik düzeyini düzenleyen tiroit hormonları her hangi bir eksiklik tespit edildiğinde düzeltilebilir (tiroit eksikliği olan bir annenin bebeği etkilenebilir). Kalp ritmindeki anormallikler için ayrıca ilaç da kullanılabilir.

Prematüre doğumun başlamak üzere olduğu veya bebeğin akciğerleri henüz yeterince gelişmeden doğurtulması gerektiğinde doğmamış bebeğin nefes alma zorluklarını önlemek için anneye steroid verilebilir.

Henüz doğmamış bebeğe ilaçlar amniyotik sıvıya uygun karışımlar şırınga edilerek verilebilir. Bu, ilaç vermek tiroit bezlerini etkilediği zaman uygulanan alışılagelmiş işlemdir. Bazı kalp bozuklukları da dahil diğer rahatsızlıklar anneden plasentaya oradan da bebeğe geçen ilaçlar verilerek tedavi edilir.