Hamilelikte Sabah Bulantıları için Akupresür

Çin tıbbı açısından, meridyen adı verilen enerji kanalları İnsan vücudu anatomisini oluşturur. Akupresür noktalan da, bu enerji kanallarında bulunan noktalardır. Sabah bulantıları, Qi’nin (enerji) yanlış yönde hareketi olarak görülür. Mide enerjinizin aşağı ve dışarıya doğru hareket etmesi gerekir, yukarı değil. Aşağıdaki akupresür noktalarını kullanarak, enerji akışının doğru yönünü düzenleyebilirsiniz.

Akupresür noktası P6. Bulantı için kullanılan en önemli noktadır. Ön kolunuz üzerinde, bileğinizden üç parmak (ya da iki başparmak) uzaklığında bulunur. Sol bilek çizgilerinin içine bakın. Başparmağınızı kullanarak, dirsek çizginize doğru 2 başparmak genişliği ölçün. Bu noktaya “Perikardiyum 6” denir çünkü Perikardiyum meridyeninde bulunur. Midenizin iç hattıyla bağlantısı vardır ve zihninizi sakinleştirmede rol oynar. Görebildiğiniz iki tendon arasına derince bastırmaya başlayın. Tendonları göremiyorsanız ellerinizi dirsek çizgisine doğru bükün ve parmaklarınızı pençe şeklîne getirin. Böylece tendonlar yüzeye çıkarak görmenizi sağlar. Kolunuzun iki kemiğinin de bileğinizde birleştiğini göreceksiniz. Bu, basınç uygulamaya başlayacağınız yerdir (tendonlar arasında kemiklerin birleşim yeri). Derince bastırın; eğer “iyi” şekilde bir acıma varsa, doğru noktadasınız demektir; eğer yoksa dirsek çizgisine doğru biraz daha hareket edin ve tekrar deneyin. Biraz rahatlama bulana kadar bu noktada hareket etmeye devam edin.

Akupresür noktası ST36. Bu noktayı bulabilmek için parmaklarınızı, alt bacağınızın önündeki kaval kemiğinin hemen üzerine koyun. Ayak başparmağınızı hareket ettirin, noktanın olduğu bölgede hareket hissedeceksiniz. Diz kapağınızın altında yaklaşık dört parmak genişliğindeki bu bölgeye bastırın.

Akupresür noktası SI17. Bu nokta, kulak memenizin hemen altında, çene kemiğinizin başladığı yerdedir. Biraz hassas olabilir ancak rahat hissettiğiniz sürece sabit bir şekilde birkaç dakika bastırın.

Akupresür noktası CV12. Karnın ortasında yer alır ve mide yanması, bulantı ve zayıf sindirim tedavilerinde kullanılır.

Kendinizi tedavi etmeye başlamadan önce, kusma nedeniyle vücudunuzda sıvı kaybı olmadığınızdan emin olun. Sıvı kaybı belirtileri, artmış susamışlık, kuru ağız ve şişmiş dil, zayıflık, baş dönmesi, çarpıntı (kalbin zıplıyor hissi yaratması), uyuşukluk, baygınlık, terleyememe ve idrar çıkışında azalmadır. Sıvı kaybı siz ve bebeğiniz için zararlıdır. Belirtileriniz varsa, Önce vücudunuza sıvı almalısınız. Bol miktarda sıvı alın ve doktorunuzu arayın.