Hamilelikte Saç Bakımı

Hamilelikte saçınız için sadece doğal uygulamalar kullanın. Yumurta, yoğurt ve bal, hamilelikte saç bakımı için en güzel malzemelerdir. Bu malzemelerin dışında başka şeyler de kullanılabilir. Saçınız için pahalı güzellik ürünlerinden daha iyi birçok doğal ürün vardır. Bunlar arasında avokado yağları, limon suyu, karbonat ve çiğ yumurta bulunur.

Tüm saç tipleri için yumurta uygulaması

Normal saçlarda saçı nemlendirmek için bir bütün yumurta kullanın. Yağlı saçlar için sadece yumurta beyazı, kuru saçları nemlendirmek için ise yumurta sarısı kullanın.

Sizin için uygun olan yumurta karışımından yarım bardak kullanın ve temiz, nemli saça uygulayın. Saç derisi ve saçınızı kaplamaya yetecek kadar yumurta yoksa daha fazla kullanabilirsiniz. 20 dakika saçınızda tuttuktan sonra çok soğuk olmayan su ile durulayın (yumurtanın “pişmesini” önlemek için) ve saçınızı şampuanlayın. Bütün yumurta ve yumurta sarısı uygulamaları iki haftada bir uygulanabilir.

Mat saçlar için süt ürünleri uygulaması

Yarım bardak sade yoğurdu nemli saça masaj yaparak yedirin ve 20 dakika bekletin. Önce ılık suyla ardından soğuk suyla durulayın ve saçınızı her zaman yaptığınız şekilde şampuanlayın. Uygulama bir hafta arayla yapılabilir.

Kaşıntılı saç derisi için limon suyu ve zeytinyağı uygulaması

2 yemek kaşığı limon suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ve 2 yemek kaşığı suyu karıştırdıktan sonra nemli saç derinize masaj yaparak yedirin. Karışımı 20 dakika beklettikten sonra durulayın ve saçınızı şampuanlayın. Uygulama bir hafta arayla yapılabilir.

İnce telli ve cansız saçlar için bira uygulaması

Yarım bardak birayı bir kaba boşaltıp gazının bitmesi için iki saat bekletin. Daha sonra 1 çay kaşığı ayçiçek veya kanola yağı ve bir adet çiğ yumurta ile karıştırın. Temiz, nemli saça uygulayın ve 15 dakika bekletin. Soğuk suyla durulayın. Uygulama bîr hafta arayla yapılabilir.

Kuru veya güneşten zarar görmüş saçlar için bal uygulaması

Yarım bardak balı temiz, nemli saça masaj yaparak uygulayın ve 20 dakika beklettikten sonra ılık suyla durulayın. Daha kolay uygulanabilmesi için balı 1 – 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile inceltebilirsiniz. Güneşten aşırı derecede zarar görmüş saçlar İçin balı 1-2 yemek kaşığı proteince zengin bir içerikle (avokado veya yumurta sarısı) karıştırın. Uygulama ayda bir kez yapılabilir.

Yağlı saçlar için iri taneli mısır unu veya mısır nişastası uygulaması

1 çorba kaşığı iri taneli mısır unu veya mısır nişastasını boş bir tuzluk veya biberlik içerisine koyun ve tamamı bitene kadar kuru saça ve saç derisine ekin. 10 dakika sonra bir fırça yardımıyla saçınızı temizleyin. Uygulama bir gün arayla yapılabilir.

Kabarık saçlar için avokado

Yarım avokadoyu ezin ve temiz, nemli saçınıza masa] yaparak uygulayın. Suyla durulamadan önce 15 dakika bekletin. Dilerseniz, karışıma 1-2 yemek kaşığı yumurta sarısı veya mayonez ekleyerek içeriği nemlendirebilirsiniz. Uygulama iki haftada bir yapılabilir.

Tortulu saç

Yarım yemek kaşığı karbonatı az miktarda su ile karıştırarak kalın macun kıvamında bir karışım elde edin. Nemli saça masaj yaparak uygulayın ve 15 dakika bekletin. Suyla duruladıktan sonra saçınızı şampuanlayın. Uygulama iki haftada bir yapılabilir.