Hamilelikte Saç, Cilt, Diş ve Tırnak Bakımı

Hamilelik hormonları saçınızı, cildinizi, tırnaklarınızı ve dişlerinizi olasılıkla etkilese de bu değişiklikler sıklıkla daha iyi yöndedir.

Tüm hamileliğiniz süresince sağlıklı ve muhteşem göründüğünüzü fark edebilirsiniz. Ya da cildinizin, saçlarınızın veya genel görünüşünüzün sönük ve yüzünüzde yorgunluğun belli olduğu zamanlar da olabilir. Yine de, ‘hamilelikte çiçek açma’ adı verilen fenomen çoğu kadın tarafından bazı dönemlerde tecrübe edilir. Olasılıkla üç aydan sonra bunu fark edeceksinizdir ve bu durum hamileliğinizin son birkaç haftasına kadar devam edecektir. Aralıklı olarak, yaşamış olduğunuz her türlü bulantı veya kusma geçmiş ya da azalmıştır.

Ayrıca, başlangıçta hissettiğiniz kadar kendinizi endişeli ve yorgun hissetmeyebilirsiniz, veya dokuz ayın sonunda böyle hissedebilirsiniz. Hamile kalmadan önce yediğinizden daha iyi besleniyor olabilirsiniz ve bu da cildiniz ve saçlarımız üzerinde olumlu bir etki yaratacaktır. Ancak hamilelikte çiçek açmanın başlıca sebepleri artık toksinleri daha hızlı filtre edip atan, östrojen üretimini çoğaltan, dolayısıyla ciltteki her türlü yarayı gideren ve arterleri genişleterek cilde kan sağlayan metabolizmanızdaki artıştır.

Saç: Kolay yapılabilen bir saç modeli seçin ve iyi durumda tutmak için saçlarınızı düzenli olarak kısalttırın. Son ayda kuaföre yapılacak bir ziyaret iyi bir moral dopingi olabilir (bu şansı bir daha bir süre için elde edemeyebilirsiniz!).

Cilt: Her gün hipoallerjenik bir temizleyici ve nemlendirici kullanın ve iyi dinlendiğinizden, bol bol taze meyve sebze yediğinizden emin olun.

Dişler: Diş bakımı konusunda hassas davranın. Her öğünden sonra fırçalamak için masanızda veya el çantanızda bir diş fırçası ve diş macunu bulundurun; diş doktorunuza düzenli olarak görünün.

Tırnaklar: Tırnak diplerinizi düzgün tutmak amacıyla her gece biraz bebe yağı veya hafif bitki yağı yada badem veya hindistancevizi yağı ile masaj yapın.

Cildiniz

Bazı kadınlar hamilelik sırasında cilt renginde bir koyulaşma fark ederler. Ancak; daha yaygın olan, kozmetik ürünlerine önceden tahmin edilemeyen bir reaksiyon geliştirilmesidir. Geçmişte kullanmış olduğunuz ürünler artık size uymuyor olabilir. Vine hormon üretimindeki artıştan dolayı kuru cilt daha da kum ve kırmızı hale gelebilir, avuç içleri kaşınabilir. Yağlı bir cilde sahipseniz, cildinizin daha da yağlandığını fark edebilirsiniz.

Daha fazla terleyebilirsiniz; bazı kadınlar terlemenin buharlaşmadığı yerlerde gözle görülür bir kırmızılık geliştirir. Bu da yine metabolizmanızdaki artıştan meydana gelir. Bol pamuklu giysiler giymek, banyodan yada duştan sonra mısır unu kullanmak yardımcı olabilir.

Güneş ışığı cilde yararlıdır, çünkü vücudun D Vitamini üretmesine (vücudunuzun kalsiyumu etkili bir biçimde metabolize etmek için ihtiyaç duyduğu) yardımcı olur.

Hamilelik sırasında daha kolay yandığınızı görebilirsiniz anca k doğrudan güneş ışığında sadece kısa periyotlarda kalın ve saat 10:00 – 14:00 arası güneşin en yüksekte olduğu saatlerde çıkmayın. Yazın, ne zaman güneşe çıkarsanız şapka giyin ve özellikle yüzünüze yüksek koruma faktörlü (SPF) krem sürün. Bronzlaşmak için kullanılan makineler yanma tehlikesi yüzünden tavsiye edilmemektedir.

Dişleriniz

Hamilelikte dişlerinizde problem olduğu konusunda yaygın bir fikir vardır. Bu elbette kaçınılmaz bir vaka değildir ancak hamileyken diş etlerinizin enfeksiyona normalden daha açık olduğu bir gerçektir. Hamilelik hormonları diş etlerini daha yumuşak yapar, bunun sonucunda da diş etlerinin şişmesi, iltihaplanması veya çatlaması ve kanaması daha olası hale gelir.

Çatlayan deri enfeksiyona yol açabilir, bu da diş etlerinin içeri çekilerek dişlerin daha hassas kısımlarını tehlikeye maruz bırakmasını sağlar. Bu da sonuçta daha yüksek riskte çürüğe sebep olur. Dişetlerine zarar gelmesini önlemek için sadece orta yada yumuşak diş fırçaları kullanın.

Hamilelik sırasında dişlerinize iyi bakarak fark yaratabilirsiniz. Fırçalamaya ve diş ipi kullanmaya özen gösterin. (İş yerinizde bir diş fırçası bulundurun). Düzenli kontrol için diş doktorunuzu görün. Dişlerinizi temizletin ve diş plaklarını aldırın, kalmış diş plakları diş eti problemlerini arttırabilir. Dişeti kanamaları yaygındır ve nadir olarak enfeksiyon belirtisidir, ancak yine de her şeyin iyi gittiğinden emin olmak için diş doktorunuza görünün.

Sağlıklı beslenme dişlerinize de fayda sağlar. Rafine edilmiş şekerden kaçının ve bol bol C Vitamini (diş etlerini güçlendirmek için) ve kalsiyum (dişleriniz ve kemikleriniz için olduğu kadar bebeğiniz için de önemli) açısından zengin yiyecekler yiyin.

Tırnaklarınız

Hamileliğin tipik sonuçlarından biri de metabolizmadaki hızlanma nedeniyle tırnaklarınızın daha çabuk uzamasıdır, ancak aynı zamanda daha kolay kırılıp yiv oluşturabilirler. Profesyonel bir manikür tırnaklarınızın görüntüsünü iyileştirmede yardımcı olabilir (ve harika bir kişisel ödüllendirmedir).