Hamilelikte Saçlarınız

Hamilelik sırasında normal saç kaybı yavaşladığından saçlarınızın hamile kalmadan öncesine kıyasla daha kalın olduğunu görebilirsiniz. Aslında uzayan saçları daha fazla tutarsınız. Bu, hormon düzeylerindeki düşüş saçlarınızın normalden daha çabuk dökülmesini sağladığından doğum yaptıktan sonra tersine döner. Telaşlanmayın yeni saç çıkmaya başlamıştır bile ve birkaç ay içinde normale dönersiniz: tedavi gerekmez.

Çoğu kadın hamilelikte saçlarının normalde daha parlak olduğunu görür, çünkü hamilelik hormonları kafa derisindeki yağ üretimini arttırır. Hamilelikten önce yağlı saça eğiliminiz varsa, hamilelikte bu, daha da belirgin olabilir. Az sayıda kadında bunun tersi olur, normalde kuru olan saç daha da kuru hale gelir.

Genellikle, kuaförünüz bu ürünlerdeki kimyasallara saçınızın vereceği reaksiyonu bilemeyeceğinden perma ve boyadan kaçınmak en iyisidir. Perma hiç tutmayabilir ya da boya parçalı parçalı olabilir (bazı kuaförler bu yüzden hamile kadınlarda kimyasal madde kullanmazlar).

Daha da önemlisi, bu ürünlerdeki kimyasallar saç derisi tarafından emilerek kana karışır ve belki de plasentadan geçer. Şimdiye kadar yapılan çalışmalar bu ürünleri bebeğe zarar verme konusunda temize çıkarmıştır (yani geçmişteki uygulamalar konusunda endişelenmeyin), ama yine de teorik bir risk bulunmaktadır. Bazı boya ürünleri kurşun içerir.

Gerçekten saç renginizi değiştirmek istiyor yada kendinizi şımartmak istiyorsanız, durulama boyalarını deneyin (kına yada limon gibi doğal olanlar veya saç derisine geçmekten çok saçı kaplayan kimyasal boyalar). Sonucu beğenmezseniz daha kolay düzeltebilirsiniz.