Hamilelikte Sakınılması Gereken Çevresel Zararlar

Kimyasallardan uzak durun. Çeşitli böcek öldürücü ilaçlar, boyalar, vernik ve bazı temizlik sıvıları içeren ürünler bebeğinize zararlı olabilir. Bunları kullanmanız gerekliyse, eldiven giyin, maske takın ve odayı iyice havalandırın.

Kedi kumu temizleme veya değiştirmekten uzak durun. Bu, sizi Toksoplazma enfeksiyonu açısından risk altına sokar. Toksoplazma, kedilerin dışkılarında taşınan bir parazit nedeniyle ortaya çıkar ve bebek için tehlikelidir.

Çok sıcak banyo yapmaktan veya saunaya girmekten kaçının. Yüksek sıcaklıklar fetüs için zararlı olabilir veya bayılmanıza sebep olabilir.

Duş almaktan kaçının. Duş vajinayı uyarabilir, doğum kanalına hava kaçmasına sebep olabilir ve enfeksiyon riskini artırabilir.

Mümkün olduğunca röntgenden uzak durun. Röntgenler, doğmamış bebek için çok küçük de olsa kanser riskiyle bağlantılı radyasyon şeklidir. Ancak röntgenler hamilelikte güvenlidir. Doktorunuz bir sağlık problemi nedeniyle röntgen çektirmeniz gerektiğinizi söylüyorsa, tavsiyesine uymalısınız. Ancak, bazen, doktorlar röntgen yerine başka testler isteyebiliyor. Diğer zamanlarda, röntgenler bebek doğana kadar bekleyebilir.

Tütünden uzak durun. Sigara kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin. Bırakmak zordur ama yapabilirsiniz. Doktorunuzdan yardım isteyin. Hamilelikte sigara kullanımı, nikotin ve kansere sebep olan kimyasalların bebeğinize de geçmesine sebep olur. Ayrıca, bebeğiniz ihtiyacı olan besinleri alamaz ve ölü doğum ile erken doğum riskini artırır.

Alkol tüketmeyin. Alkol almayı bırakın.

Uyuşturucu kullanmayın. Uyuşturucu kullanıyorsanız doktorunuza söyleyin (kokain, eroin, amfetamin, barbitüratlar ve LSD, sizin ve bebeğiniz için çok tehlikelidir).

Tüm ilaçlar. Hamile olduğunuzu bilen doktorunuz tarafından verilmediği sürece, hayati önem taşıyan ilk üç ay boyunca ilaç kullanılmamalıdır.