Hamilelikte Seks

Hamilelikte çok duygusallaşmış, yorgun veya sinirli olabilirsiniz. Dinlenin ve eşinizle birlikte cinselliği yaşayın.

Hamilelikte seksle ilgili duygularınız değişebilir. Daha çok ya da daha az seks yapmak isteyebilirsiniz. Haftadan haftaya sevişmeye karşı olan tutumunuz değişebilir; siz ve eşiniz daha önceden çok uyumlu olsanız da, birden bire başka gereksinimleriniz olduğunu fark edebilirsiniz.

İlk üç ay boyunca, seksten zevk alamayacak kadar yorgun yada bulantılı olabilirsiniz. Ancak daha sonra, libidonuzda artış olması normaldir. Dördüncü ayda, vajina dokusundaki artan kan oranı bir çok kadının daha az yada daha fazla kalıcı uyarılmayı tecrübe etmesine neden olur. Göğüslerinizdeki büyümenin size kendinizi daha seksi hissettirdiğini fark edebilirsiniz.

Ve bir çok erkek, eşlerinin bu yeni yuvarlak vücudunun görüntüsünü heyecan verici bulur. Her şeyden öte, hamile bir karından daha kadınca bir şekil olamaz.

Diğer yandan, toplumun hamile kalmaya yüklediği fazla anlamdan dolayı hatları yuvarlaklaştıkça bir çok kadın kendini daha az çekici hissetmektedir. Unutmayın ki ilk önce, içinizdeki canlıyı beslemek için kilo alıyorsunuz, zayıf iradeli olduğunuz yada kendinizi bıraktığınız için değil. Hem kendiniz, hem de bebeğiniz için iyi olan sağlıklı besinler yiyerek aldığınız kilolar, doğumdan sonra kaybolacaktır. Eşinizin kendine özgü görüşleri olabilir ama dolgunlaşan hatlarınız onun verimliliğinin (sizin de) bariz kanıtıdır. Eğer kilo, aranızda bir tehlike oluyorsa, bununla ilgili olarak konuşun.

Hamilelik Seks Güvenli mi?

Hamilelikte cinsel ilişki bebeğinize hiçbir şekilde zarar vermez: bebek amniyotik keskenin içindeki sıvı ile çevrilidir, hamileliğin sonunda, bebeğin başı pelvisinizin hemen aşağısındayken bile zarar gelmez. Bu sonraki evrede, bebek eşinizin cinsel ilişki sırasındaki hareketlerini, özellikle enerjik yapıyorsanız, az da olsa fark edebilir ancak bu da hiçbir şekilde zararlı değildir.

Bir ya da daha fazla düşük yaptıysanız doktorunuz seks yapmamanız yönünde tavsiyede bulunabilir. Hamileyken, normalde adet gördüğünüz günlere denk gelen günlerde düşük olasılığı biraz daha fazla olduğundan, ilk 3 ay bu günlerde seks yapmaktan kaçının. Daha sonra çoğu doktor cinsel ilişkiyi tamamen serbest bırakır.

Doktorunuz ayrıca plasenta praevia teşhisi konmuş yada prematüre doğum riski varsa cinsel ilişki yapılmaması konusunda tavsiye verebilir. Doktorunuza ya da ebenize cinsel ilişki olmadan yapılan seks hakkında sonın ve bir çift olarak mahremiyetinizden aldığınız zevki arttırıcı aktiviteler hakkında birbirinizle konuşun.

Düşük konusunda endişelenmek bir stres kaynağı olabilir.

Bazı çiftler duramayacak kadar uyarılma ihtimalinden dolayı dokunmaktan veya sarılmaktan kaçınabilirler. Düşük yada prematüre doğuma (eğer zaten başlamak üzere değilse) cinsel olarak yaptığınız hiçbir şeyle neden olamazsınız, o yüzden hislerinizi dinleyin. Geçen bir adet zamanında leke gelmesi yaygındır ve neredeyse hiçbir zaman endişelenecek bir şey yoktur – leke gelmesi, cinsel ilişkiden dolayı olmaz.

Cinsel birleşmeyi isteyin yada istemeyin, fiziksel olarak eşinizle birbirinize yakın olmanız önemlidir. Biriniz yada her ikiniz yorgun, endişeli veya uyarılmamış bile olsanız, sevginizi ifade edecek başka yöntemler bulun. Dokunma, sarılma, öpme, masaj ve mastürbasyonu (tek başına yada birlikte) deneyin. Seks arzusu geri geldiğinde beraberliğe yapılacak seyahat çok daha kısa olacaktır.

Rahat Pozisyonlar

Hamileliğin ilk üç ayında, özellikle de vücudunuzun dış görünümünde çok az bir değişiklik varsa, normalde sevişirken uyguladığınız pozisyonları değiştirmeye gerek olmayabilir. Ancak, derin girişten kaçınmayı daha rahat bulabilirsiniz.

Hemen hemen en baştan itibaren, bebeğinizi beslemek için hazırlanan göğüslerinizdeki değişiklikler bazı pozisyonları zorlaştırır: örneğin misyoner pozisyonunda, göğüsleriniz sürekli uyarılır, bu da hafif acı hissetmenize yol açabilir. Bir çok kadın göğüslerinin çok hassaslaştığını, neredeyse ezilmiş gibi hissettiklerini söylemektedir.

Cinsel ereksiyon sırasında kan damarlara hücum ederek dokuyu çok daha dolu hale getirir – erekte olduğunuzda ortalama göğüs %25 daha büyüktür. Hamilelikte göğüs ve meme başının uyarılması öncelikli tercihleriniz ne olursa olsun son derece nazik yapılmalıdır.

Hamileliğin geç dönemlerinde, bazı değişiklikler hemen hemen kaçınılmazdır. Bazı çiftler, kendisini dirsekleriyle destekleyerek tüm ağırlığının eşinin karnına gelmesini engellemezse, erkeğin üstte olduğu pozisyonları aykırı yada rahatsız bulmaktadır. Sırt üstü yattığınızda başınızın döndüğünü hissederseniz, eşinizin size arkadan girdiği yan yana yatma pozisyonunu tercih edebilirsiniz. Bu, karnınızdaki basıncı azaltır ve girişin derinliğini sınırlar, ancak, açıkçası yüz yüze değilsinizdir.

Kadının üstte olduğu pozisyonlar yüz yüze kontak avantajı sağlar. Bunlar, ayrıca giriş derinliğini ve rahat hissettirecek hızı ayarlamanıza da izin verir.

Son üç ay boyunca, sırt ağrısı problem olabilir. Bebeğin başı pelvise girdikten sonra bebeğin mümkün olan tüm boşluğu kapladığını da hissedebilirsiniz. Buna ek olarak eşiniz bir şekilde bebeğe zarar vereceğinden de endişelenebilir (aslında zarar vermeyecektir). Dirseklerinize dayanarak yatakta diz de çökebilirsiniz, böylece bebeğin ağırlığı serviksinizden alınmış olur ve eşiniz arkadan girebilir.