Hamilelikte Sigara, Alkol ve Uyuşturucu

Sağlığa yönelik bazı risklerin önüne geçilemez, ancak diğerleri sizin kontrolünüz altındadır. Bu kontrol edilebilir riskler sigara, alkol ve diğer uyuşturucuların kullanımını kapsar.

Alkol ve tütün ürünleri dahil tüm uyuşturucular, hamileyken bebeğinizin sağlığı için bir derece risk taşır ve bazı belirgin uyuşturucuların kullanımı hamile kalmayı daha zor hale getirir. Siz ve eşiniz tütün, alkol ve diğer uyuşturucu ürünleri kullanıyorsanız, hamile kalmaya çalışmadan önce gözden geçirmelisiniz.

Sigarayı Bırakmak

Batı dünyasında sigara kullanımı, prematüre bebek ölümlerinin ve hastalıklarının en önde gelen sebeplerindendir. Akciğerlerinizin etkinliğini azaltır, bronşlarınızda iltihaplanmaya yol açarak bronşite yakalanmanızı kolaylaştırır. Ağız, gırtlak ve akciğer kanserine yakalanma riskinizi arttırır. Ayrıca nikotin kalbinizin daha hızlı atmasına ve daha çok çalışmasına yol açarak kalp krizi riskini arttırır. Başkalarının dumanını solumak zorunda kalan “Pasif içiciler” bile risk altındadır.

Tütündeki kimyasallar hormon seviyelerini etkilediğinden sigara alışkanlığı aynı zamanda döllenme problemleri ile de bağlantılıdır. Bölünmekte olan döllenmiş yumurtada konsantre düzeyde nikotin bulunmuştur ve bu anormal hücre bölünmesine sebep olabilir.

Hamilelik sırasında sigara kullanımı düşük ve prematüre doğum riskini arttırır ve ayrıca bebeğin gelişimini de etkiler. Sigara içenler daha yüksek olasılıkla düşük kiloda bebek sahibi olur ve bu da doğumdan önce veya doğumdan hemen sonra yaşanabilen bebek ölümü riskini taşır. Ani bebek ölümü sendromu (SIDS), ya da “beşik ölümü” sigara içenlerin bebekleri arasında daha yaygındır.

Doktorlar, hamile kalmaya çalışmadan önce sigara kullanımını tamamen bırakmanızı şiddetle tavsiye eder. Doktorunuz sizi bir olasılıkla yerel bir destek grubuna yönlendirebilir. Sigarayı bırakanların deneyimleri birbirinden farklılık gösterir; bazıları sigarayı azaltarak bırakırken bazılarıda en etkili yolun birden bire bırakmak olduğunu düşünmektedir.

Eğer daha önce bu yöntemlerden birini denediniz ve başarısız oldunuzsa diğerini deneyin. Sigarayı bırakan bazı insanlar yakın gelecekte bir “sigarayı bırakma günü” belirleyerek kendilerini o güne hazırlamakla daha az stres hissettiklerini belirtmişlerdir.

Bazen nikotin bantları ve nikotin sakızları da sigarayı bırakmak isteyipte yardımsız bırakamayanlar için önerilmektedir. Bunlar hamilelik sırasında kullanılması önerilmeyen ürünler olduğundan hamile kalmayı planlıyorsanız, hamile kalma şansı söz konusu olmadan önce bunların kullanımına son verin.

Akupunktur ve hipnoz gibi alternatif terapiler de bazı insanlara sigarayı bırakmada yardımcı olmuştur.

Alkol Tüketimi

Aşırı alkol alma, karaciğerde hasar riskini arttırarak, sindirim sistemi bozukluklarına ve kansere yol açarak sağlığınız üzerinde ciddi etkiler yapabilir. Ayrıca erkekte sperm sayısını azaltıp, kadında adet periyotlarını düzensizleştirerek döllenmeyi de etkileyebilir.

Eğer hamileliğiniz sırasında alkol içerseniz, bebeğiniz de sizinle birlikte içer; çünkü alkol rahim içindeki kan dolaşımına geçer. Birçok kadın henüz hamile olduğunu bilmediği sırada içtiği alkol konusunda endişelenir. Arada sırada alınan bir içki zarar vermez, ancak düzenli olarak ya da yüksek miktarda alkol almak tehlikeli olabilir. Bebeğinizin üzerindeki riski azaltmanın en iyi yolu, hamile kalmadan önce içkiyi tamamen bırakmaktır.

Eğer alkol almayı bırakamadığınızı fark ederseniz doktorunuza danışın, ya da bir destek grubundan yardım isteyin.

Uyuşturucular

Esrar ve türevleri kadar, kokain, eroin ve diğer sert uyuşturucular da kadının döllenme yeteneğinde ve erkeğin sperm sayısında zararlı etki gösterir. Örneğin esrarda erkeğin testislerinde biriken hormon benzeri THXC adlı bir kimyasal vardır. Düzenli kullanımı sperm sayısını düşürerek spermin şeklini de etkiler. Sert uyuşturucular düşük, erken doğum ve doğum hasarları riskini arttırır. Kokain plasentaya geçerek bebeğe kan gidişini azaltır ve büyümeyi engeller. Hamileliğiniz sırasında bu uyuşturucuların alınması bebeğinizin sağlığını büyük tehlikeye atar.