Hamilelikte Sigara İçmek

Hamile bir kadın sigara içtiğinde bebek zarar görür. Hamile kadın sigaradan her nefes çektiğinde, normal fetüs nefes hareketleri (sağlıklı fetüs işareti) beş dakika içerisinde azalır. Sigara içmek, bebeğin kalp ve akciğer gelişimini etkiler. Bebeğinizin ihtiyacı olan oksijen ve besini almasını zorlaştırır. Hamilelikte sigara içmeyle ilişkisi olduğu düşünülen diğer yaygın problemler ise şöyledir:

Dış gebelik ve düşük

– Bebeği koruyan zarların normalden önce yırtılması

– Plasentanın rahimden ayrılması

– Doğumda ve erken doğumda aşırı kanamaya yol açan plasentanın anormal yerleşimi.

Hamilelikte sigara içen kadınların bebekleri, ortalama doğum kilosundan daha düşük bir kiloda doğar ve yaşıtlarına göre daha küçük olurlar. Düşük doğum kilosu, ani bebek ölüm sendromu kaynaklı ölüm riskinin artmasıyla ilişkilidir. Bir diğer çalışmada, anne karnındayken sigara dumanına maruz kalan çocuklarda astım ve diğer farklı alerji türlerinin geliştiği gösterilmiştir.

Yaygın soru: “Bir anda sigarayı bırakmanın bana veya bebeğime bir zararı olur mu?”

Aslında, bu hem güvenli hem de hamileyken kendiniz ve bebeğiniz için yapabileceğiniz en iyi şeydir. Sigarayı bırakır bırakmaz bebeğiniz daha fazla oksijen almaya başlayacak ve düşük, erken doğum ve diğer komplikasyonların riski azalacaktır.

Sigarayı bırakmak için sağlıklı ipuçları

1- Sigarayı bırakmak isteme sebeplerinizi bir kağıda yazın. Aslında bunları günlük olarak yazmanız veya en azından her gün gözden geçirmenizde fayda vardır. Sebepler üzerine ne kadar yoğunlaşırsanız, o kadar motive olursunuz.

2- Canınızın en çok sigara içmeyi istediği durumları gözden geçirin ve bu durumlardan olabildiğince uzak durun.

3- Tüm sigaraları, kül tablalarını, çakmakları ve size sigarayı hatırlatacak her şeyi atın. Sigara kokusundan kurtulmak için kıyafetlerinizi yıkayın ve arabanızı temizleyin.

4- Aile, arkadaş ve iş arkadaşlarınıza sigarayı bırakmak istediğinizi söyleyerek destek isteyin.

5- Dört prensibi unutmayın: Erteleyin, derin nefes alın, su için ve başka bir şey yapın.

Erteleyin: Sigarayı elinize almayı ne kadar geciktirirseniz bırakmanız o kadar kolay olur. Canınızın çok fazla sigara istediği zamanlar normalde kısa sürer. Eğer bu seferi atlatabilirseniz, isteğiniz azalacaktır.

Derin nefes alma: Bu sizi rahatlatıp kendinizi merkezleyerek sigara isteğinizi azaltır ve hatta durdurur.

Su içmek: Nikotini ve diğer toksinleri vücudunuzdan atmaya yardımcı olmak için bol miktarda sıvı tüketmek iyi bir fikirdir.

Başka bir şey yapmak: Yürüyüşe çıkarak, film izleyerek veya sizi destekleyen bîr arkadaşınızı ziyaret ederek kendinizi sigara içme fikrinden uzaklaştırabilirsiniz. Normalde sigara içeceğiniz zamanlarda bir elma yiyin veya dişlerinizi temizleyin. Elinizde kalem veya tespih gibi bir şey tutarak sigara tutma ihtiyacınızı giderebilirsiniz veya sakız çiğnemek ya da sağlıklı bir şey yemek veya içmek faydalı olabilir.

6- Her gün meditasyon yapın. Meditasyon, zihninizin İç ve dış uyarılara karşı tepkisiz hale gelmesini sağlar ve sigara isteğinizi tamamen durdurmaya yardımcı olur.

7- Her gün egzersiz yapın. Egzersiz yapmak, vücudunuzun sîzi mutlu ve gevşemiş hissettiren endorfin (mutluluk hormonu) üretmesine yardımcı olur. Tek başına egzersiz bile sigara içme dürtünüzü ortadan kaldırır.