Hamilelikte Sigara ve Alkol Kullanımı

Hamilelikte sigara bebeğinize zarar verir. En iyi öneri, sigarayı bırakmanızdır – tercihen hamile kalmaya çalışmadan bir çok ay önce. Sigara içen annelerin bebeklerinin erken doğması ya da doğumdan hemen sonra olabilen bebek ölümü riskine, solunum problemlerine, çocuklukta gelişim ve büyüme gecikmelerine maruz kalması olasıdır.

Sigara, annenin kan dolaşımındaki karbonmonoksit düzeyini arttırır. Bu, oksijenin bebeğe geçişindeki yolun etkinliğini azaltır. Nikotin plasentanın anne tarafında bulunan ve plasentanın genel işleyişini düzenleyen kan damarlarını kısıtlar. Bu da bebeğin büyümesini yavaşlatır ve bazı bebekler için de düşük kilolu doğuma sebep olur ki sonuçta bu da bir ölüm kalım meselesidir.

Ne kadar çok sigara içerseniz risk o kadar artar. Eğer bırakamıyorsanız, azaltın. Sigarayı bırakmadan önce hamile kalırsanız, hamileliğinizin herhangi bir döneminde bırakmak, hiç bırakmamaktan iyidir.

Hamileyken alkol alıyorsanız, alkol, sizinki kadar bebeğinizin de kan dolaşımına ulaşır. Ancak az ya da orta miktarda alkol almanın getireceği riskler konusunda farklı görüşler vardır.

Sürekli ve aşırı alkol kullanımı henüz doğmamış bebeğinizde fetal alkol sendromunun nedenidir -farklı yüz karakteristikleri, düşük doğum kilosu ve gelişmemiş zihinsel yetenek belirtileridir. Daha düşük düzeylerdeki alkol alımı da yine erken doğum ve düşük tehlikesi ya da hamile kalmada probleme yol açabilir. Güvenli alkol kullanım düzeyi konusunda -eğer varsa- yapılan araştırmanın yürütülmesi imkansızdır. En iyisi hamileyken alkol kullanmamaktır.