Hamilelikte Son Ayların Duygusal Etkisi

Sihirli gün yaklaştıkça, bebeğin doğumundan başka bir şey hakkında düşünmek daha da zorlaşır, ancak diğer uğraşlarla da ilgilenmek önemlidir.

Doğum öncesi kurslara liderlik eden eğitmenler, hamileliğin son haftalarında sınıfı “doğumdan sonraki hayat” konusuna odaklamakta zorlandıklarını belirtmektedir. Bebeğin beslenmesi, ağlaması ve anne baba olmakla ilgili konular doğum yapma konusundan daha az ilgi çekmekte ve daha az tartışılmaktadır.

Olasılıkla bunda kendini korumaya yönelik bir batıl inanç vardır, bir çok bebek giysisi yada eşyası almaktan korkmak, veya hayatın bir bebekle nasıl olabileceği hakkında derinlemesine düşünmek hep kaderi şaşırtmak içindir. Ancak bebekli hayat için planlama yapmak sizi ve eşinizi birbirinize yakınlaştırır. Buna ek olarak, bir çok kadın son aydaki günlerin çok yavaş geçtiğini ve bir şeylerle meşgul olmanın zaman geçirmeye yardımcı olduğunu bulmuştur.

Alışveriş yapmak zevkli bir dış aktivitedir ve bu bebeğinizin işleriyle uğraşmaya çalışacağınız sonraki zamanlara kıyasla, şimdi kesinlikle çok daha kolay olacaktır. Rahat ayakkabılar giyin ve ağır şeyler taşımayın. Araba kullanıyorsanız emniyet kemerinizi taktığınızdan emin olun. Kemeri göğüslerinizle ve karnınızın altına, uyluklarınız arasına yerleştirin. Size rahatsız gelecekse de bebeğe zarar vermeyecektir.

Sizin Merak Ettikleriniz

Olasılıkla bebeğinizin sağlığında öncesine kıyasla daha az endişe duyacaksınızdır, çünkü bebeğinizin hareketlerini ve tekmelerini hissedersiniz. Ancak gerçek doğum sancıları başladığında bunu anlayıp anlayamayacağınızı (anlayacaksınız), veya hastaneye zamanında yetişip yetişemeyeceğinizi (hemen hemen kesinlikle) merak edebilirsiniz. Beklenen doğum tarihi geçtiyse, tıbbi müdahalenin gerekli olup olmayacağı konusunu merak edebilirsiniz. Ya da, bebeğiniz çok iriyse veya doğum için uygun pozisyonda değilse olası bir sezaryenden dolayı endişelenebilirsiniz.

Her zaman olduğu gibi, merak etliklerinizi eşinizle ve tıbbi açıdan size tavsiyede bulunan kişilerle konuşun. Gevşeme tekniklerini uygulayın ve bu son birkaç haftanın keyfini çıkarın.

Pratik Konular

Bellekler sık olmasa da erken doğarlar, yani birkaç hazırlık yapmaya değer. Hastaneye götüreceğiniz çantayı hazırlayın. Eşinize her zaman ulaşabileceğinizden emin olun. Tüm önemli telefon numaralarını telefonun yanında bulundurun (doktor, ebe, ve taksi). Sonuncusu eşinizin eve yetişmek için zaman bulamaması olasılığı içindir. Ancak unutmayın ki eğer olaylar hızlı gelişirse her zaman ambulans çağırabilirsiniz.

Sancıların erken aşamasında bile kendi başınıza araba kullanmanız güvenli değildir. Ve her zaman için depoda benzin, arabada da birkaç yastık bulunduğundan emin olun.

Cep telefonunuz varsa, şarjının sürekli dolu olmasına dikkat edin; cep telefonunuz yoksa, bir tane cep telefonu ya da çağrı cihazı kiralamayı düşünün. Anne baba dergilerindeki reklamlar ve ilanlara bakarak bu hizmeti veren firmaları bulun.

Ne Yapabilirsiniz?

Bazı kadınlar, elbette, neredeyse hamileliklerinin sonuna kadar çalışırlar ve bu yolla sıkılmayı engellerler. Ancak her şeyi hazırlamak için çalışmayı bıraktıysanız ve yeni bir annelik sorumluluğunu almadan önce bir ara vermek isterseniz, son birkaç haftadan en iyi şekilde yararlanmak için yapabileceğiniz bir çok şey vardır.

Bir şeylerle meşgul olmak, sizi doğumla ilgili olarak fazla sabırsız davranmaktan alıkoyar ve aktif olmak doğum sancılarıyla daha iyi baş etmenize yardımcı olabilir. Sürekli hareket etmeye çalışın; yürüyüşe çıkın, yapa-bildiğinizce sık yüzün. Kendinizi alış veriş yaparak yormayın, ama en azından bebek için zorunlu birkaç parça eşya ve giysi almış olun.

Bir çok çift bebeğin erken doğma ve o günü iptal etmek zorunda kalma ihtimaline karşı sosyal olaylara katılmak istemezler. Ancak bu bir hata olabilir. Yemek yapmayı rahatlatıcı buluyorsanız, akşam yemeği için arkadaşlarınızı davet edin (iptal etmek zorunda kalırsanız anlayacaklardır); çok yorgun değilseniz ve birkaç saat oturmak sizi rahatsız etmeyecekse sinemaya ya da tiyatroya gidin. Unutmayın ki bebek doğduktan sonra sosyal yaşantınız zaten kesintiye uğrayacak, o yüzden şimdi keyfini çıkarın.

Yeni bir beceri öğrenin. Gerçekten hızlı bir şekilde sonuç alabileceğiniz bir şey seçin; örneğin basit konuşma düzeyinde bir yabancı dil öğrenmeyi seçebilirsiniz. Ya da her zaman okumak istediğiniz bir yazarın kitabına odaklanın.