Hamilelikte Stres ve Yorgunluk

Hamilelikte kendinizi yorgun ve stresli hissetmek çok yaygındır ancak stresin fazlası sizi rahatsız edebilir. Olabildiğince stressiz kalabilmek hamilelikte ise çok önemlidir, çünkü stresli bir anne dünyaya stresli bir çocuk getirirken, sevgi dolu bir anne sevgi dolu bir çocuk getirir.

Stresten uzak durmanın en iyi yolu SEVGİYİ düşünmek ve hissetmektir. Hamileliğinizin tüm değişikliklerini sevgiyle kabul edin ve her şeyi sevgiyle yapın. Tabii ki bunu söylemek, yapmaktan daha kolay çünkü hamilelik beraberinde çeşitli duygular ve duygudurum değişiklikleri getirir. Bu durumda, duygularınızı ve duygudurum değişikliklerinizi de sevin!!! Duygularınızı, hamile olmanın bir parçası olarak kabul edin.

Birçok kadın, özellikle ilk ve son üç ayda stresli ve yorgun olur. Bu, vücudunuzun size daha fazla dinlenmeniz, rahatlamanız ve kendinizi sevmeniz gerektiğini söylemesinin bir yoludur. Sonuçta, vücudunuz yeni bir hayat geliştirmek için çok çalışıyor.

Hamilelikte aşırı stres

Hamilelik sırasında yaşanılan aşırı stres, erken sayılacak bir dönemde, döllenmeden 17 hafta sonra doğmamış bebeği etkileyebilir ve beynin gelişimine potansiyel olarak zararlı etkiler doğurur.

Gerildiğinizde kana salınan kortizol, vücudun stresli bir durumla başa çıkmasına yardımcı olduğu için kısa dönemde iyidir, ancak uzun dönemde stres, yorgunluk ve depresyona sebep olurken, bağışıklık sistemini de baskılayarak hastalığa yatkın olmanıza sebep olur.

Hamileyken, yüksek seviyeli stres bebeğinizi prematüre (37 haftadan önce) doğurmanıza veya düşük doğum kilosuna sahip bir bebek doğurmanıza sebep olur. Çok erken veya çok küçük doğan bebekler her türlü sağlık problemi açısından yüksek risk altındadır.

Ancak her stres kötü değildir. Hamileliğe bağlı stres doğal ve normalde zararsızdır. Doğal hamilelik stresleri;

– Mide bulantısı, kabızlık, yorgunluk veya bel ağrısı gibi hamilelik belirtileri yaşıyorsanız

– Hormonlarınız değişiyor ve bu durum ruh halinizin değişmesine sebep oluyorsa (hamileliğe bağlı ruh hali değişiklikleri)

– Doğum sancısı, doğum veya bebeğinize nasıl bakacağınız konularında endişeleniyorsanız

– Hamileyken iş ile ilgili sorumluluklardan ve işvereninizin doğum iznine ayrılma konusundaki düşüncelerinden endişeleniyorsanız

– Hamilelik nedeniyle hayatınız yoğunlaşır ve kendinizi bunalmış hissedersiniz.

Yukarıda yazılan tüm bu stresler, yanlış davranmadığınız sürece, sağlığınız veya bebeğinizin sağlığı üzerinde ciddi problemlere neden olmaz. Yanlış davranıştan kasıt, dinlenmeniz gerektiğinde yapmamanız, olumsuz şeyler üzerine yoğunlaşmak, kendinizi daha fazla strese sokmaktır. Stresle doğru başa çıkabilme yollarında biri bol bol dinlenmek, rahatlamak, olumlu şeyler üzerine yoğunlaşmak, hayatın tüm değişikliklerini sevmek ve kabul etmektir.

Ne tür stres hamilelik problemlerine yol açar?

Ciddi stres tipleri hamilelikte belli problemlerle karşılaşma riskinizi artırır ancak endişelenmeyin çünkü hamilelikte ciddi stres yaşayan birçok kadın, doğru bir desteğe sahip oldukları ve stresle başa çıkmayı becerebildikleri sürece sağlıklı bebekler dünyaya getirebilir.

Ne tip stresler ciddi stres olarak kabul edilir?

– Karşılaşabileceğiniz olumsuzluklar: Boşanma, ailede ciddi bir hastalık veya ölüm, iş veya evini kaybetme.

– Katastrofik olaylar: Depremler, kasırgalar veya terör olayları.

– Uzun süreli stres: Uzun süre devam eden finansal problemler, tacize uğramak, ciddi sağlık problemlerine sahip olmak veya uzun süredir depresyonda olmak.

– Altta yatan depresyon veya anksiyete bozuklukları: Bazı kadınlar düşük, bebeklerinin sağlık durumu, doğum veya anne olmakla nasıl başa çıkacakları konularında endişelenerek ciddi boyutta stres yaratırlar. Eğer siz de bu durumdaysanız, en kısa sürede doktorunuzla konuşun.

Ciddi boyuttaki stresin hamilelik boyunca etkileri farklı olabilir: Bebeğin büyümesi geri kalabilir, anne ile bebek iletişimi azalabilir, erken doğum ve hatta düşükler olabilir. Çalışmalar, hamilelikteki stresin çocuklarda alerji ve şizofreni riskini artırdığını göstermiştir.

Hamilelikte stres sık sık kadınların düzgün beslenmeme veya sigara ve alkol tüketimi gibi kendilerine zarar verecek davranışlar geliştirmelerine sebep olabilir. Ayrıca, kadının bağışıklık sistemini etkileyerek bebeğin gelişimine de olumsuz etki edebilir.

Bu tip streslerin en güçlü panzehiri sosyal destektir: İlgili arkadaşlar, güzel sözler ve bol kahkaha yaratan çevre huzur verir. Bu tip desteğe sahip hamilelerin, yoğun strese olumsuz tepki verme ihtimalleri düşer.