Hamilelikte Stres ve Yorgunlukla Başa Çıkabilmek için Pratik Yöntemler

1- Kendinizi merkezlemeyi öğrenin. Merkezleme, dağılmış tüm enerjilerinizi kendi merkezinize geri döndürmektir. Bu şekilde, geçmiş veya geleceğiniz hakkında düşünüp endişelenmek yerine sadece o ana odaklanabilirsiniz. Özellikle stres ve endîşe gibi zihnin kolayca dağılabileceği durumlarda, bir bütünlük ve farkındalık sağlar.

Hamileyken kendinizi merkezleyebilmek için meditasyon

Sessiz bir yerde, yere bağdaş kurarak oturun. Sandalyeye de oturabilirsiniz, seçim sizin. Gözlerinizi kapatın. Dengeli ve sırtınızı olabildiğince dik tutabildiğiniz bir pozisyon alın. Ellerinizi dizlerinizin üzerine koyun. Derin bir nefes alın ve içinizdeki havayı tamamen çıkararak nefes verin. Temizleyici enerjiyi içinize çektiğinizi ve koyu, dumanlı “aşırı yoğunluk” ve anlamsız düşünceleri dışarı verdiğinizi gözünüzün önüne getirin. Bu süreci ilk kez öğrenmeniz 10-15 dakika sürebilir, ancak “merkezlenmiş” duygusunu bir kez öğrendiğinizde kendinizi her zaman birkaç nefes alışıyla, hatta insanlarla konuşurken, araba kullanırken veya önemli bir toplantıya girerken merkezleyebilirsiniz.

İnsanların merkezlerinin bulunduğu yer konusunda farklı görüşleri vardır. Bazıları merkezlerinin göbek deliklerinin arkasında olduğunu hisseder. Bazıları ise kalp çakrasında veya solar pleksus çakrasında bulur. Önemli olan, enerjilerinizi merkezinizin bulunduğunu hissettiğiniz yerde sıkı bir topa çekmek ve dağınık dikkat yerine bu merkeze odaklanmaktır.

Merkezleme neden önemlidir?

Merkezleme stresi ortadan kaldırır, tüm dikkatinizi içinizde toplar ve sizi en doğal ve iyileştirici hal olan nötral hale getirir.

2- Kendinizi topraklayın. Topraklama, sizi dünyanın enerjisine bağlar. Vücudunuzun enerjisini tüketmenize karşı sizi koruduğu için iyileşme ve stresten kurtulmada önemlidir. Kısaca, dünyaya bağlandığınızı hayal ederek dünyaya bağlanırsınız. Kulağa saçma gelebilir ancak işe yarar İşte yapmanız gerekenler:

Hamileyken topraklama meditasyonu

Toprakta çıplak ayaklarınızın üzerinde durduğunuzu hayal edin (nerede olduğunuz fark etmez). Ayaklarınız yerküre üzerinde sağlam bir şekilde duruyor ve isteğinize göre bir egzersizle köklerinizi yeryüzünün içine gönderiyorsunuz. Nefes aldıkça, yeni “köklerinizden” enerji çekiyor ve nefes verdikçe köklerinizi yerkürenin daha da derinlerine gönderiyorsunuz. Bunu birkaç dakika yapın (“canlı” hissetme durumunuzda kesinlikle bir değişiklik hissetmelisiniz).

Topraklama size sakinlik ve canlılık getirerek vücudunuzu iyileşme durumuna sokar.

3- Kalkanlama. Kalkanlama, kendinizi etrafınızdaki enerji etkilerinden koruma sürecidir Kendi kalkanlama yönteminizi oluşturabilirsiniz ancak burada size kullanabileceğiniz basit bir yöntem sunuyoruz.

Hamileyken kalkanlama meditasyonu

Önce, sevgi duygularını çağırarak kendinizi merkezleyin, daha sonra bir koza gibi etrafınızı saran, beyaz, koruyucu enerji ışığını hayal edin. Bu, etrafınızdaki koruyucu enerji olacaktır. Hiçbir negatif enerjinin bu kalkanı geçerek size etki edemeyeceğine odaklanmanız önemlidir.

Kalkanınızı oluştururken meditasyonunuza tetikleyici bazı kelimeler ekleyerek, başkalarının yanında ve onların negatif enerjilerinden etkilendiğinizi düşündüğünüz zamanlarda, bu kelimeleri kullanarak çabucak o düşünce haline geçebilirsiniz. Tetikleyici kelimeleri, koruyucu kalkanınızı sağlamlaştırmak istediğiniz her sefer kullanarak zihninizde otomatik olarak itişkitendirilmesini sağlayabilirsiniz. Bu şekilde, diğer insanların negatif enerjilerinden etkilendiğinizi hissettiğinizde koruyucu kalkanınızı çıkartarak kullanabilirsiniz.

4- Mantra kullanın. Düşüncelerinizi ne zaman yönlendirmek isterseniz veya negatif düşünmeyi durdurmak isterseniz mantra kullanın. Mantra, spesifik bir etki için kendinize tekrar tekrar söylediğiniz bir kelime veya deyimdir Bu, bilinçaltınızda (duyguların geldiği yerde) çalışır.

 • Kendimi seviyorum
 • Kızgın değilim
 • Üzgün değilim
 • Sevgi benim deneyimimdir

Sadece, her uzun nefes verişin sonunda tekrarlanan “O mm m m mm m…” ya da vücudunuzun hoşuna gideceğini düşündüğünüz vücutsal başka bir ses de olabilir. Hinduizm’e göre, OM, tüm yaratımın ortaya çıktığı ilkel sestir.

Om Namah Shivaya, Sanskritçe’de “İçindeki Tanrı’yı onurlandırıyorum” anlamına gelir.

Mantra kullanımının esas sebebi bunu mantık çerçevesinde düşünmek değildir. Sadece sese veya ses boyunca vücut titreşimlerinize yoğunlaşın. Bu kadar. Bunun yardımcı olduğunu tamamen kabul edin, soru sormayın, endişelenmeyin ve düşünmeyin. Sadece olun.

Mantra Meditasyonu nasıl yapılır?

Rahat bir şekilde oturun, gözlerinizi kapayın, rahatlamak için derin bir nefes alın ve mantralardan birini yavaşça tekrarlamaya başlayın. Sesine odaklanın, anlamını düşünmeyin. Tekrarlayın.

Yukarıdaki mantraların hiçbiri ihtiyacınızı karşılamıyorsa; kendi mantranızı geliştirmeniz gerekebilir. Mantranın kısa ve hatırlaması kolay, pozitif ve sizin için bir anlamı olması gerektiğini unutmayın.

5- Pozitif olumlama kullanın. Olumlamalar, yükseksesie tek ra rlanmasıgere-ken pozitif anlamı olan cümlelerdir. Olumlamalar, düşüncelerinizin anlamını değiştirmek için yararlıdır ve bir süre sonra tüm bakış açınızı değiştirebilir.

Örnekler:

 • Hamilelik benim ve bebeğim için güvenlidir.
 • Bebeğim beni seviyor.
 • Ben güçlü bir kadınım.
 • Ben iyi bir anneyim.
 • Her şey yolunda ve ben tamamen rahatlamış durumdayım.

6- Her gece en az sekiz saat uyuyun. Gündüzleri de mümkün olduğunda şekerleme yapın. Sol yanınız üzerinde uyumaya başlayın. Bu konum, fetüse oksijen ve gıda taşıyan ana kan damarlarındaki basıncı azaltacaktır. Hamilelikte yüksek kan basıncına sahipseniz, uzanırken sol yanınız üzerinde uzanmak daha da önemli hale gelir.

7- Her gün meditasyon yapın. En iyi sonucu elde etmek için, güne 20 dakikalık bir meditasyon ile başlayıp, yine aynı şekilde bitirebilirsiniz. Gün boyunca yaptığınız işe kısa süreli ara verin ve 5 -10 dakika meditasyon yapın. “Hamilelikte meditasyon” bölümünü okuyun.

8- Hamilelikte yoga derslerine katılın veya evde kendi başınıza yapın. Yoga pozisyonları, vücudunuzdaki rahatsızlığı ve gerginliği ortadan kaldırmada yardımcıdır. “Hamilelikte Yoga” bölümünü okuyun.

9- Doğal kokular ve aromaterapi kullanın. Kokular, vücudunuzdaki keyif verici kimyasalların üretimini uyararak, sîzi daha mutlu ve daha rahatlamış yapacak doğal ürünlerdir. Bu kokular:

 • Yeni pişmiş ekmek kokusu
 • Nane kokusu (ruh hali ve motivasyonu artırır)
 • Elma kokuları
 • Lavanta
 • Taze kahve veya kahve çekirdeği kokusu

Bu kokular kesinlikle güvenlidir ve hamilelikteki duygularınız üzerinde büyük farklara neden olur. Bu kokuları koklayın ve farkı görün.