Hamilelikte Uzak Durulması Gereken Aktiviteler

Hamileliğiniz ilerledikçe, düşme veya karna darbe alma riskini artıran aktivitelerden uzak durmalısınız. Aşağıdaki aktiviteler hamilelikte problem yaratabilir ve genellikle bu aktivitelerden uzak durulmalıdır;

–  Temas sporları: Futbol, basketbol ve hokey, sizi topun neden olabileceği hasar, bir başka oyuncu ile çarpışma ve düşme gibi durumlara karşı yüksek risk altına sokar.

–  Kayaktan, sert düşme ve ciddi hasar riskleri nedeniyle uzak durulmalıdır.

– Yeni başlayanlar için bisiklete binme iyi bir fikir değildir, ama deneyimli bisikletçiler ikinci üç aylık döneme kadar bisiklete binmeye devam edebilirler. Hamileliğin üçüncü ayından sonra bisiklete binilmemelidir. Yerçekiminin değişen merkezi hamileliğin ileri dönemlerinde dengeyi etkiler ve bu da düşmelere sebep olarak bisiklete binmeyi tehlikeli hale getirir.

– Jimnastik, gereksiz düşme riski ve karında darbe riskini artırır.

– Ata binme: Eğer iyi bir biniciyseniz bile düşme riskini göze almamalısınız.

–  Tenis, deneyimli bir oyuncuysanız ilk üç ay için uygundur. Ancak, ikinci ve üçüncü dönemlerde oynamayı bırakmalısınız.

– Eğlence parkı. Su kaydırakları ve eğlence araçlarından, yere sert oturma, ani durma ve kalkmalar bebeğinize zarar verebileceği için uzak durulmalıdır.

– Spor sonrası jakuzi ve saunalar. Sıcak jakuzilerde veya saunada oturmak, doğum hasarına neden olabileceğinden gelişmekte olan bebeğiniz için tehlikeli olabilir.

– Tüple dalış, snowboard, sörf ve su kayağı kesinlikle yapılmaması gereken aktivitelerdir.