Hamilelikte Vejetaryen Beslenme Sağlıklı mıdır?

Hamilelikte vejetaryen beslenme, yeterli kalsiyum, protein, mineral, folik asit ve diğer vitaminleri aldığınız sürece güvenlidir.

Protein

Yumurta ve süt ürünleri tüketiyorsanız, yeterince protein almak problem değildir. Vegan iseniz, protein bakımından yeterince zengin gıdalardan tükettiğinizden emin olun. Hamilelikte günde yaklaşık 70 gr protein tüketilmesi önerilir. Bu miktar, hamile olmadığınız zaman ihtiyacınız olan miktardan sadece 25 gr daha fazladır.

Kalsiyum

Süt ürünleri ve yumurta yiyen vejetaryenler için vücutları için yeterli mik tarda kalsiyum sağlamak problem değildir. Eğer vegan iseniz, hayvansal olma yan kaynaklardan elde edilen kalsiyum bakımından zengin gıdalar tüketmelisiniz.

Hamileyken günde 4 öğün kalsiyum tüketmelisiniz. Kalsiyum bakımından zengin diğer gıda kaynakları, tofu, kuru incir, badem, kalsiyumla zenginleştiril miş pirinç sütü, kuru fasulye ve keten tohumudur.

Vitaminler

Vitamin eksiklikleri vejetaryenlerde nadir görülür ancak veganlar genelde yeterince B12 vitamini tüketmezler. Vegan iseniz, folik asit, demir ve B12 içeren takviyeler almayı unutmayın. B12 kaynakları arasında B12 ile güçlendirilmiş mısır gevreği, soya sütü, mantar ve güçlendirilmiş et yerine geçen gıdalar bulunmaktadır. Güneşteyken cildiniz tarafından üretilen D vitaminini unutmayın. D vitamininin gıda kaynakları yağlı balık, yumurta, margarin, güçlendirilmiş meyve suları, soya sütü, güçlendirilmiş ekmek ve mısır gevrekleridir.

Laktoz intoleransı varsa

Süt ve süt ürünleri kalsiyum ve protein için en iyi kaynaklardır. Bebeğinizin sağlıklı gelişimi için bu besin türüne ihtiyacı vardır. Diyetinizin kalsiyum ve protein içeren, ancak süt ürünü olmayan (laktoz içermeyen) gıdalar bakımından zengin olduğundan emin olun. Sert peynir ve yoğurt denemeye çalışın. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde sindirim sisteminizin bu ürünleri normal kar şıladığını görebilirsiniz. Ayrıca, laktoz içermeyen süt, kalsiyumla güçlendirilmiş içecekler (soya sütü, meyve suları gibi) kullanabilir, süt veya süt ürünleri tüketmeden önce laktoz tabletleri alabilir veya diğer kalsiyum ve protein alternatiflerini kullanabilirsiniz.