Hamilelikte Yapay Tatlandırıcılar

Diyetinizdeki şeker ve kalorileri azaltmaya çalışıyorsanız, yapay tatlandırıcılara yöneliyor olabilirsiniz. Birçok kadın bunu yapar. Günümüzde yapay tatlandırıcılar “şekersiz” veya “diyet” olarak işaretlenen ve aralarında gazlı içecekler, sakız, jelibon, pişmiş yiyecekler, şeker, meyve suyu, dondurma ve yoğurt bulunan birçok yiyecek ve içeceklerde bulunur. Çoğu yapay tatlandırıcı genelde hamilelikte güvenlidir, ancak bazı araştırmaların sonuçları yetersizdir. Günümüzde yaygın kullanılan yapay tatlandırıcılar aşağıda listelenmiştir.

Sükraloz (Splenda): Bu, bir çeşit şekerdir. En azından başlangıçta öyledir. Daha sonra kimyasal olarak işlenir ve vücudunuzda emilemeyecek bir şekil alır ve kalorisiz olarak adlandırılır. FDA tarafından hamilelerde kullanılması onaylanmıştır. İsterseniz bununla kahve, çay veya yoğurdunuzu ve gününüzü tat-landırabîlirsiniz. Sükraloz, aspartamın aksine pişirildiğinde de yapısını kaybetmez. Yine de, aşırıya kaçmadan tüketmeye çalışın çünkü kararında tüketmek tüm diyetlerin anahtarıdır.

Aspartam (Equai, NutraSweet): Birçok uzman aspartamın zararsız olduğunu, bazı uzmanlar ise hamile olsun olmasın herkes için güvenli olmayan bir tatlandırıcı olduğunu düşünmektedir. Arada sırada bir veya iki paket asparta-mın zararı yoktur. Ancak, hamilelikte bol miktarda aspartam tüketmekten kaçının ve eğer medikal geçmişinizde fenilketonüri varsa tamamen uzak durun.

Sakarin (Sweet’N Low): FDA, sakarini güvenli bir tatlandırıcı olarak kabul etmektedir; ancak şüphe uyandıran bazı çalışmalar yapılmıştır. Dolayısıyla, bu konuda endişelenip endişelenmemek size kalmış. Size bir tavsiye: aşırı miktarda tüketmeyin.

Asesülfam-K (Sunnette): Bu yapay tatlandırıcı da FDA onaylıdır ve normal şekerden 200 kat daha tatlıdır. Pişmiş hamur işleri, jelatin, sakız ve gazlı içeceklerde bulunur ancak yine aşırıya kaçmadan tüketin.

Sorbitol: Sorbîtol aslında besleyici bîr tatlandırıcıdır ve hamilelikte kullanımı uygundur. Ancak, bebeğinize zarar vermiyor olsa da, midenize olumsuz etkileri olabilir. Çok miktarda kullandığınızda midenizi bozabilir ve ishale sebep olur. Bu durum hiçbir hamilenin isteyeceği bir durum değildir. Kararında kullanım, güvenlidir; ancak aşırıya kaçarsanız kilo alımına sebep olur. Sorbitol diğer yapay tatlandırıcılara göre daha fazla kaloriye sahiptir ve normal şekerden daha az tatlıdır.

Mannitol: Sorbitol gibi mannitol de besleyici bir tatlandırıcıdır ve hamileler için güvenlidir. Orta miktarlarda kullanımı uygundur; ancak emiliminîn yavaş olması nedeniyle midenizde hoş olmayan durumlara yol açabilir.

Ksilitol: Bitkilerden elde edilen bir şeker alkol türevi (doğal olarak birçok sebze ve meyvelerde olur) olan ksilitol sakız, diş macunu, şeker ve bazı gıdalarda bulunur. Aşırıya kaçmayan miktarlar hamilelikte güvenlidir.

Stevia: Piyasaya en son çıkan bu yapay tatlandırıcı, aynı adı taşıyan bir Güney Amerika bitkisinden elde edilir. Stevia, tatlandırıcı olarak FDA’den onay almamıştır ve hamilelikte güvenli olduğuna dair yapılan bir çalışma yoktur. Kullanmadan önce doktorunuza danışmanız önerilir.

Laktoz: Laktoz intoleransı varsa, bu süt şekerinden uzak durun. Yoksa, hamilelikte güvenlidir.