Hamilelikte Yoga

Yoga uygulayıcıları, varoluşlarının fiziksel, zihinsel ve ruhsal yönlerini birleştirmeyi ümit ederler. Bir çok kadın, hamilelikte yogayı çok faydalı bulur.

Yoga, egzersiz yapmaktan ötedir. Bedenin ve zihnin sağlığına yönelik bütünsel bir yaklaşımdır. Yoga uygulayıcıları, rahatlamayla birleşik birtakım fiziksel duruşlarla huzuru, iyiliği ve kendinden emin olmayı başarmayı hedeflerler. Bir çok duruş (ya da asana) hamile bir kadın için tamamıyla güvenli olan bir yöntemle vücudun kaslarını nazikçe esnetir. Yoganın nefes alıp verme ve rahatlama teknikleri, huzur dolu ve sakin bir dış görünüş sağlar. Buna ek olarak yoga, idrar kaçırma, varis, kramp girmesi, mide asidinin göğüste sebep olduğu yanmalar, kabızlık ve sırt ağrısı gibi hamileliğin bir çok rahatsızlıklarını dindirmek için de mükemmel bir yöntemdir. Zihin rahatlığı sağlayıp kontrollü nefes alıp vermeyi kolaylaştırdığından yoga pratiği yapmak ayrıca çocuk doğurmayı da daha kolay hale getirir.

Omurga esnemesi

Bıı hareketi her gün yapmak, pelvisinizin esnekliğini arttırarak pelvis kaslarını ve uylukları zinde ve esnek tutmaya yardım eder. Bu bölgelerdeki esneklik doğum sancılan ve doğum sırasında büyük yarar sağlar

1- Yere bacaklarınızı önünüzde uzatarak dik bir şekilde oturun.

2- Dizlerinizi kırın, sonra yere doğru alçaltın. Ayak tabanlarınızı birleştirecek topuklarınızı vücudunuza doğru çekin.

3- Ellerinizi bileklerinizin çevresine yerleştirerek topuklarınızı yavaşça vücudunuza yaklaştırın. Zorlamayın.

4- Topuklarınız vücudunuza yaklaşık durumdayken, avuçlarınızı arka tarafınızda yere koyarak dinlendirin. Omurganızın yukarı doğru esnediğini hissedin. Bu duruşu iki dakika kadar koruyun, sonra iki ya da üç kez derin soluyarak yavaşça rahatlayın.

Diz kırma

Bu duruş bacaklarınızı güçlendirerek uyluklarınızın ve vücudunuzun üst kısmının esnekliğini geliştirir.

1- Ayakta dik durun, karşıya bakarak yavaşça ve düzenli bir şekilde soluk alıp verin.

2- Ayaklarınızı omuz genişliğinden daha fazla açın. Sağ ayağınızı vücudunuza doğru hafifçe çevirin ve sol ayağınız dışa doğru baksın.

3- Kollarınızı omuz hizasında kaldırın ve ellerinizle parmaklarınızı dış yanlara doğru esnetin.

4- Sol dizinizi, sağa doğru açı yapacak şekilde bükün ve uyluğunuz neredeyse yere paralel olsun (ancak dizinizi topuklarınızdan daha öne uzatmayın). Vücudunuzu döndürmeden başınızı döndürün ve sol elinize bakın.

5- Bu duruş sırasında bir dakika kadar düzenli soluk alıp verin. Sonra, nefes alırken sol bacağınızı doğrultun ve kollarınızı aşağı indirin.

6- Sağ dizinizi bükerek ve sağ elinize bakarak 2. ve 5. adımları tekrarlayın.

Diz üstünde oturma

Bu pozisyon özellikle kabızlık, ve sindirim problemleri için etkili bir yöntemdir.

1- Yerde sırtınız ve uyluklarınız düz biçimde diz üstü durun. Dizlerinizi bir arada ve kalçalarınızı hafifçe ayrık tutun. Ayak başparmaklarınızı birleştirin. Kollarınızı dinlendirin.

2- Poponuzu hafifçe ve yavaş yavaş, topuklarınızın arasında oturacak şekilde alçaltın. Ellerinizi ve uyluklarınızı dinlendirin. Yavaşça ve eşit şekilde soluk alıp vererek karın kaslarınızı dinlendirin. Bu şekilde iki dakika kalın. Rahatlayın ve tekrar edin.

Pelvis hareketi

Bu egzersiz hamilelik sırasındaki sırt ağrısını azaltır ve özellikle her gün yapaısanız etkilidir.

1- Sırtınız ve kollarınız düz şekilde dört ayak üzerinde durun. Düzenli soluk alıp verin.

2- Soluk verirken arkaya doğru hareket edin, böylece poponuz topuklarınızın üzerinde dinlenir. Vücudunuzun üst kısmını aşağı indirin ve kollarınızı önünüzde esnetin. Başınızı öne doğru düşürün.

3- Kollarınızı aynı yerde tutarak öne doğru hareket ederken nefes alın. Bacaklarınızı düzleştirin ve kollarınızın da düzleşmesini sağlayın.

4- Rahat hissettiğiniz sürece ileri ve geri hareket etmeye devam edin. Hareketleri yavaş ve yumuşak yapmaya özen gösterin.