Hamilelikte Yorgunlukla Başa Çıkma

Hamileliğin ilk üç ayındaki en yaygın etkilerden bir tanesi yorgunluktur. Aslında, bu sırada taşımakta olduğunuz yük yorgunluğunuzu arttırabilirken, önünüzdeki dört ya da beş ayda olacağınızdan çok daha yorgun olabilirsiniz. Birtakım sağlık alışkanlıkları edinmeniz yorgunlukla baş etmenize yardımcı olacaktır.

Enerjinizi korumanız için bir çok karbonhidrat içeren iyi dengelenmiş bir diyetiniz olsun. Düzenli öğünlerde yemek yiyin ve iyi bir kahvaltıyı asla atlamayın, iştahınızın olmadığını hissederseniz, gün boyunca küçük ve besleyici öğünler yemeyi deneyin. Çay, kahve kola gibi uyarıcı içecekler almayın ve alkolden uzak durun.

Fırsat buldukça dinlenin. Kısa bir öğleden sonra uykusu ya da sadece yarım saat bir kitap okuyarak gevşemek, sizi akşam için canlandırabilir. Ve evde size önerilen tüm yardım tekliflerini kabul edin.

Alışkanlıklarınızı değiştirin. Trafiğin ve kalabalığın yoğun olduğu saatlerde dışarı çıkmamaya çalışın, oturacak yer bulacağınıza emin olarak, İşyerinize gergin ve stresli varmaktan kaçının. Enerji düzeyinizin dalgalandığını hissederseniz temiz havada kısa bir yürüyüş için dışarı çıkın.

Uyumada güçlük çekiyorsanız, sebebini bulmaya çalışın. Doğum, bebek, maddi problemler ya da başka şeyler hakkında endişelenerek uyanık mı kalıyorsunuz? Eşinizle düşüncelerinizi paylaşın ve gerekirse uzman yardımı alın.

Akşamı rahatlayarak ve yatağa girmeden önce bilinçli bir şekilde gevşemeye çalışarak geçirin. Kitap okuyun, müzik dinleyin, videoda sevdiğiniz bir film izleyin. Bir meyve çayı deneyin yada çocukken severek içtiğiniz, uyumanıza yardım eden ılık sütlü bir içecek deneyin. Birkaç damla lavanta kokulu yağ ekleyeceğiniz ılık (sıcak değil!) bir banyo da gevşetici olur.