Hamileyken Aldığım Kalori Miktarının Hesabını Tutmalı mıyım?

Genel olarak sağlıklıysanız ve yeme probleminiz yoksa kalori hesaplamanıza gerek yoktur. Bunun yerine, haftada bir iki kez tartılabilirsiniz. Plana göre kilo alırsanız (haftada ortalama 500 gr), doğru miktarda kalori alıyorsunuz demektir. Gıda alımınızı kilonuza göre ayarlayın.

Tartılmayı günün aynı zamanında yapmaya özen gösterin. Örneğin, sabah ilk iş olarak veya yatmadan hemen önce gibi. Günün farklı zaman dilimlerinde tartılacak olursanız, yanlış sonuçlar elde etmeniz olası hale gelir, çünkü kilonuz, yeme, içme, tuvalete gitme gibi faktörlerle birlikte gün içerisinde farklılık gösterir.

Daha önce de söylediğimiz gibi, ilk üç ayda çoğu kadının ek kalori almasına gerek yoktur. İkinci ve üçüncü üç aylık dönemlerde ise kadınların çoğu günde ek 300 kaloriye ihtiyaç duyar. Ancak bu formül için dört önemli istisna vardır.

Birincisi, aşırı kiloluysanız formül başına daha az kaloriye ihtiyacınız olacaktır. İkincisi, aşırı zayıfsanız normal kiloya ulaşabilmek için daha fazla kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Üçüncüsü, gençseniz, vücudunuz hâlâ gelişmekte olduğu için ekstra kaloriye ihtiyacınız olacaktır. Dördüncüsü, ikiz veya daha fazla bebeğe hamileyseniz, bebek başına günlük olarak ek 300 kaloriye ihtiyacınız olacaktır. İhtiyacınızın tam karşılığını belirlemek için doktorunuz veya diyetisyeninize başvurmak en iyi seçenektir.