Hareketli Bebekler Sakin Bebeklerden Daha Önce mi Konuşur?

Her anne-baba bebeklerin birbirinden farklı olduğunu söyler. Bazıları daha sosyaldir, diğerleri daha hareketlidir ama dolaşmaya başlamak onların diğer insanlarla olan iletişiminde bir değişim işaretidir. Bazı araştırmalar bebeklerin emeklemeye başlamalarıyla beraber anne-babalarına hem daha fazla kızgınlık hem daha fazla şefkat gösterdiklerini, onların geliş ve gidişlerine daha duyarlı ve çevrelerinde olup bitene karşı da daha ilgili olduklarını göstermiştir. Buna ilaveten de, bu değişikliklere sebep olanın hareket olduğu görülmüştür; yani tersi değildir. Eğer henüz emeklemeye başlamamış bir bebeği yürütece koyarsanız, oyun parkında yatarken olduğundan çok daha farklı davranacaktır.

Hareket edemediklerinde bebekler daha az sosyaldir ve çoğunlukla yerdeki şeylere odaklanırlar. Ama onları yürütece koyduğunuzda o yaştaki dolaşabilen çocuklar gibi davranmaya başlar; odadaki yetişkinlerle ilişki kurar ve duvarlardaki nesnelere bakarlar. Görülüyor ki dünyaya bu yeni bakış açısı onları bir şekilde daha sosyal olmaya itmektedir. Bir ihtimal, bu, en basitinden emeklemeye başladıklarında veya dik durduklarında daha fazla şey görüyor olmalarından kaynaklanıyordur.

Yürümeye başlamanın da bebeğin sosyal davranışlarında bir değişimi tetiklediği düşünülür. Washington, Walla Walla’daki Whitman College’den Melissa Clearfield, yürüyebilen dokuz ila on iki aylık bebeklerle henüz emekleyen ama ayakta durabilen ve yürüteçle dolaşabilen aynı yaştaki bebekleri karşılaştırdı. Kendi başına yürüyebilen bebeklerin oyuncaklarla ve anneleriyle daha fazla vakit geçirdiklerini buldu. Onlar ayrıca anlamlı sesler çıkarmaya veya konuşmaya gayret ediyorlar ve annelerine bakarak bir oyuncağı işaret etmek veya ona el sallamak gibi el hareketlerini daha sık yapıyorlardı. Önemli olan yürüteçteki bebeklerin, elleri serbest olduğu halde aynı hareketleri yapmamalarıydı. Bu da bebeklerin başkalarıyla iletişimindeki değişime kendi başlarına yürümenin sebep olduğunu göstermektedir.