Hastaneye Giderken Nelere Dikkat Etmeli?

Sancılarınızın süresini bir saat yardımıyla tutun ve birbirine ne kadar yakın olduğunu izleyin. Harekete geçmek için uygun zaman hastaneye gitmek için ne kadar yol kat etmeniz gerektiği ve günün hangi saatinde (gece mi gündüz mü) yola çıktığınıza bağlıdır. Eğer hastaneden 15 dakikadan daha fazla uzakta değilseniz, ilk bebek için her 10 dakikada üç kez sancılanana (50-60 saniye süren sancılar) kadar güvenle bekleyebilirsiniz.

Çok ağrınız varsa, ya da yardım olmadan baş edemeyeceğinizi düşünüyorsanız, bir an önce hastaneye gitmek isteyebilirsiniz.

Sancılanırken arabayla seyahat etmek rahatsızlık verici olabilir. Olabildiğince geniş yere gereksinim duyacaksınızdır, bu da arka koltukta ön koltukların olabildiğince öne çekilmiş biçimde oturmanız anlamına gelir. Sancılar sırasında sırtınıza koymak yada sarılmak amacıyla arabaya birkaç yastık koyun ve bir de battaniye alın (üşüyebilirsiniz). Bulantı hissederek kusmanız ihtimaline karşı yanınıza bir de küçük kap alın. Ne kadar rahatsızlık verirse versin kendi emniyetiniz için kemer takmanız önemlidir (gevşek bir şekilde karnın altından).

Hastaneye ne zaman gideceğiniz konusunda herhangi bir şekilde şüpheye düşerseniz hastaneyi arayarak sorun. En iyisi bunu sizin yapmanızdır, çünkü neler olup bittiğini en iyi siz tarif edebilirsiniz (ağrı en şiddetli nerede, ne kadar şiddetli vb). Elbette bunu yapmayı eşinize de bırakabilirsiniz ancak ebeniz sizinle konuşmayı tercih edecektir.

Eşiniz arabayı ani fren yapmadan ve keskin viraj almadan yavaşça ve güvenli bir şekilde sürmelidir, aksi taktirde bu sizin kendinizi daha da rahatsız hissetmenize sebep olacaktır.

Gevşemek gerçekten yardımcı olabilir: Yavaş yavaş ve düzenli bir şekilde nefes alıp verin, bilinçli bir şekilde ellerinizdeki ve omuzlarınızdaki gerginliği bırakın gitsin.

Eğer kanamanız olursa (hafif lekelenmeden ayrı olarak), yada su keseniz patlar, amniyotik sıvınız yeşil renkte olursa hiç vakit kaybetmeden hastaneye gidin (yolda olduğunuzu hastaneye bildirin, ebenizi ya da doktorunuzu arayarak sizinle aynı zamanda hastaneye ulaşmalarını sağlayın). Yeşil renkteki sıvı mekonyum olabilir ve bebeğinizin tehlikede olduğunun bir işaretidir.