Hastaneye Kabul İşlemleri

Doğum devam ederken eşinizle birlikte bir odaya alınmadan önce, sizin sağlığınız ve bebeğinizin durumu üzerine birkaç kontrol yapılacaktır.

Hastane beni günün herhangi bir saatinde kabul eder mi?

Elbette, bebekler ne zaman gelmek isterlerse o zaman gelirler! Yolda olduğunuzu öğrenmeleri için önce doğum servisini aramanız her zaman için iyi bir fikirdir, böylece hasta bakıcınız sizi orada karşılayabilir. Oraya zamanında varmanız durumunda, personel sizin için bir oda hazırlamış olacaktır.

Bazı hastanelerin gece değişik park etme düzenlemeleri ve girişleri vardır. Bu yüzden bunları önceden sormaya değer. Eğer sormadıysanız, telaşlanmayın -ama yolda olduğunuzu söylemek için aradığınızda bunları sormayı unutmayın.

Hastaneye ulaştığımızda ne olur?

Özel bir kabul odasına alınırsınız. Bir hasta bakıcı kasılmalarınız, doğumun diğer işaretleri ve kanamanız olup olmadığı hakkında sorular sorar. İlk bebeğiniz olup olmadığını ve hamileliğinizde probleminiz olduysa bunların neler olduğu gibi notlarınızdaki bazı noktaları teyit ettirecektir. Doğum planınızla ilgili tartışılacaktır.

Vajinal bir muayene size, doğumda olup olmadığınızı ne kadar ilerlemiş olduğunuzu ve zarlarınızın bozulup bozulmadığını gösterecektir. Kasılmalar arasında ebeniz rahim boyunu hissetmek için 1 yada 2 parmağını vajinanıza yerleştirecektir. Her muayeneden sonra size rahim ağzının ne kadar açık olduğunu söyleyecektir. Doğumdan önce rahim ağzı kapalıdır. Bebeğin doğması için 10 santim açılması gerekir. İlk bebekte, hastaneye yatış sırasında 2- 4 cm açılır.

Daha başka rutin kontroller var mıdır?

Bir ebe tansiyonunuzu ölçecek, şeker ve protein miktarını kontrol etmek için de idrar örneği alacaktır. Kasılmalarınızın uzunluk ve sıklığı kontrol edilecektir. Ve ebe bebeğinizin kalbini dinleyerek ve pozisyonunu kontrol edecektir.

10 -20 dakika süresince bebeğin görüntülenebileceği bir makineye bağlanabilirsiniz.Böylece ebeniz kasılmalar sırasında bebeğin kalp atışlarını dinleyebilir ve yeterince oksijen alıp almadığına emin olıır.

Duş almanız yada banyo yapmanız zevkli ve gevşetici olabilir. Bazı hastaneler bir hasta elbisesi giymenizi tercih ederken bazıları da kendi giysilerinizle kalmanıza izin verebilir. Sezaryen olmadığınız sürece eşinizin hastane elbisesi giymesine gerek yoktur.

Yabancı birinin kasıklarımdaki kılları tıraş edecek olması beni tedirgin ediyor. Bu gerçekten gerekli mi?

Hastaneler bu uygulamayı bıraktılar. Eğer bu düşünce gerçekten sizi rahatsız ediyorsa, bunun öyle olup olmadığını teyit ettirin. Tıraş kasıktaki kılların bebeğe zarar verebilecek bakteri barındırdığı düşüncesiyle yapılıyordu.

Eğer doğumu kolaylaştırmak için bir epizyotomi yapılması gerekli hale gelirse küçük bir bölge, kesim yapmak ve dikmek için tıraş edilebilir. Yine de, az sayıda doktor bunu gerekli bulmakta ve dikerken kılları dışa doğru iterek dikmeyi tercih etmektedir. Hastanenin uygulamasının ne olduğunu sorun ve isteklerinize dikkat edildiğinden emin olmak için doğum planınıza not edin. İyileşen dikişlerle beraber kılların tekrar kaşıntılı çıkması rahatsız edicidir.

Eşim benimle birlikte olabildiği sürece doğum ağrılarıyla başa çıkabileceğime eminim. O devamlı kalabilecek mi?

Bu yine uygulamaların değiştiği bir alan. Eskiden ilk kontroller ve tartışmalar yapılırken eşin dışarıda beklemesi istenirdi. Ve iç kontroller boyunca ara sıra dışarı çıkması istenirdi. Ama şimdi eşlere kalmak isteyip istemediklerini soruluyor. Bir baba adayının yardımcı ve destek olarak oynayacağı önemli bir rolü vardır. Bazıları bunun tamamını çekici buluyor ve bir çok kadın eşlerini yanında olunca daha rahat oluyorlar. Eğer birlikte olmayı tercih ediyorsanız, bunu yapmanız için hiçbir neden yoktur. Eğer eşiniz vajinal muayene gibi kontrollerden tiksiniyorsa çıkabilir.

Eğer çıkması istenmişse ve siz kalmasını istiyorsanız, bunu söyleyin. Eğer ayrılmışsa ve memnunsa, dışarıda ne kadar beklemesi gerektiğini sorabilir ve zamanı geldiğinde geri dönebilir.

Eğer yetiştiğimizde dayanılmaz sancılar içindeysem ne olacak?

Hiç kimse prosedürler için ihtiyacınız olan yardımı almanızı erteleyemez. Ne durumda olduğunuzu değerlendirmek için vajinal bir muayene hemen yapılacaktır ve doğum odasına alınacaksınız. Eğer ebeniz yetişmediyse, yerine orada hazır bulunan biri geçirilecektir. Bu durumda, eşinizin odayı terk etmesinin istenmesi olası değildir.

Vajinal muayene acı verir mi?

Hayır ama bazen kadınlar bunu özellikle de gerginlerse rahatsız edici bulurlar. Gevşeyin ve derin nefes alın. Eğer kasılmanız varsa, ebeye muayeneden önce kasılmanın geçmesi için beklemesini söyleyin.

Birçok kadın bu muayeneleri, kasılmalar karşılığında bir şeyler alınacağının kanıtı olduğu için memnunlukla karşılarlar. Ancak unutmayın ki rahim ağzının açılması sürekli olmaz: genellikle 1-2 cm. açılmanın olması saatler sürebilirken sonraki 3- 4 cm. açılma hızla tamamlanır.

Eğer su kesem patlamazsa ne olur?

Zarların yapay yırtılması olarak bilinen süreçte amniyon kesesi (su keseleri) amniyon sıvısının vajinadan çıkmasını sağlayan kanca gibi bir aletle patlatılır.

Bu konudaki tıbbi görüşler sıklıkla değişmektedir. Bazı doktorlar ve ebeler sizin ve bebeğinizin durumu iyi olduğu sürece, durumu kendi doğal haline bırakmanın en iyi olduğuna inanmaktadır.

Ama amniyotomi konusunda yapılan son çalışmalar, zarların yapay yırtılması yönteminin (eğer sancının gelmesi açıkça belliyse ve eğer bebeğin başı pelviste çok yüksekte değilse) doğum sancılarını harekete geçirilmesinde yardımcı olabilir. Bazı vakalarda, bu tür agresif ölçümler aslında sezaıyen oranını düşürebilir.

Eğer doğum sancılarınızı hızlandırma kararı alınmış ve zarlarınız henüz yırtılmamışsa ebeniz veya doktorunuz onları yapay yoldan yutacaktır.