Hastaneye Neler Götürmeli?

Hastane için çanta hazırlamak en az tatil bavulu hazırlamak kadar heyecan vericidir, hem hastaneden dönerken bebeğinizin de size eşlik etmesi ikramiyesidir.

Bazı kadınlar çanta hazırlamak için sancıların ilk evrelerine dek bekler ve gerçekten hastaneye gitmek üzere evden ayrılmak zorunda kalana kadar çanta hazırlamanın zaman geçirmek için iyi bir yol olduğunu düşünürler. Ancak çoğu kadın da, bebeğin erken doğma ihtimaline karşı önceden çanta hazırlarlar. Genellikle beklenen doğum tarihinizden iki ya da üç hafta kadar önce hazırlık yapmak doğrudur.

Doğum Çantanız

Sancılar sırasında en önemli şey sizin rahatınızdır. Bir çok kadın sancılar sırasında vücut sıcaklıklarının uç noktalarda -bir an titreyerek üşüme, bir an ise terleme- olmasından yakınır. Sizi temiz ve ferah tutması için yanınıza sprey uçlu bir su şişesi alın. Hastaneye vardığınızda bu şişeyi buz dolabına koyun. Vücudunuzu silmek için yumuşak pamuklu bir kumaşı ve dudaklarınızın kurumasını önlemek için de bir dudak kremi eklemeyi unutmayın.

Üşümemek için çantanıza bir çift çorap ve küçük bir sıcak su torbası (hastaneye ulaştığınızda sıcak suyla doldurmak için) yerleştirin. Bir havluya sarılmış halde yararlanacağınız ısı torbaları sırtınızdaki vebacaklarınızdaki ağrıları dindirmede kullanılabilir. Masaj da ağrıyan kaslara iyi gelir, bu nedenle çantaya biraz masaj yağı veya hafif nemlendirici vücut losyonu koyun.

Kendiniz ve eşiniz için hafif yiyecekler ve biraz içecek koyun. Uzun sancılar süresince her ikiniz de acıkacaksınız. Bazı doktorlar hala genel anestezi olasılığına karşı sancılar sırasında hiçbir şey yenmemesini önermektedir, ancak yine de hastaneye sorun. Şişe suyu, meyve suyu, bal (şeker seviyenizi yüksek tuttuğundan dolayı, enerji için), krakerler, çıtır ekmekler önceden çantaya yerleştirilebilir. Son anda soğuk içecekler, bir poşet mini buz küpü veya kırılmış buzla doldurmak üzere küçük bir ısı geçirmez çanta için de yer bırakın. Eğer sancı odasında buzdolabı varsa, oraya vardığınızda bunları buzdolabına aktarın.

İki ayrı çanta hazırlamak iyi bir fikir olabilir -biri sancılar sırasında kullanmak, diğeri de doğumdan sonra hastanede yatışınız süresince kullanmak için. Her şeyi tek bir çantaya koymaya karar verirseniz, sancı odasında ihtiyacınız olacak eşyaların çantanın en üstünde olmasına dikkat edin.

Zaman geçirmeye yardımcı olacak kasetler ve bir kaset çalar isteyebilirsiniz. O anki ruh halinize ve gereksinimlerinize uyacak müzik türünü seçebilmek için yanınıza birkaç çeşit kaset alın. Acıyla başa çıkmak için planladığınız şeylerden biri ‘göz önünde canlandırma’ tekniği ise odaklanacağınız nokta için seçmiş olduğunuz fotoğrafları ve eşyaları da çantaya koymalısınız. Ayrıca not tutmak, olayları ve zamanlarını kaydetmek ve sonradan teşekkür kartı göndermek isteyebileceğiniz yardımcıların isimlerini yazmak için yanınıza kalem kağıt yada hamilelikte kullandığınız defterinizi almayı da unutmayın.

Bebeğin doğuşunu görebilmeniz açısından eşinizin tutması için bir ayna alın (ya da hastanenin size bir ayna sağlayıp sağlayamayacağını kontrol edin). Bir fotoğraf makinesi (veya yeriniz varsa bir video kamera) bebeğin ilk anlarını kaydetmenize olanak sağlar.

Doğum Çantası Hazırlama

Hastanede Yatışınız

Elbette giysilere ve iç çamaşırlarına -geniş, ama tam oturan külotlara (kadın bağlarını tutacak) ve en az bir adet emzirme sütyenine ihtiyacınız olacaktır. Sütünüz, göğüsleriniz dolu ve ağır bir şekilde iyi bir sütyenin desteğine gereksinim duyduğunda, doğumdan sonraki üç – dört gün içinde gelecektir. Ancak, daha önceden bir emzirme siityeni giyerek kendinizi daha rahat hissedebilirsiniz. Süt sızıntıları için çantaya birkaç göğüs pedi de koyun.

Temizlik ve makyaj malzemeleri ile bir saç fırçası da koymalısınız. Eğer kendinizinkileri kullanmak isterseniz banyo ya da duş için birkaç yumuşak havluyu da ekleyin.

İlk kez anne olan bir çok kadın hastanede yatacakları zamanı çoğunlukla çok fazla tahmin ederler. Bebeğinizi doyurup altını değiştirmek, ziyaretçileri karşılamak, dinlenmeye çalışmak ve sağlık personeli tarafından kontrol edilmekle geçen zamanda büyük olasılıkla kendinize ayıracak çok zaman bulamayacaksınızdır. Çantanıza okuyacak bir şeyler koymaktan bir zarar gelmez. Arkadaşlarınıza doğum haberini iletmek isterseniz, kart, pul ve kalem almayı da unutmayın.

Hastane yemekleri sıklıkla hak etmese de kötü bir üne sahiptir. Yemekler ve içecekler genellikle düzenli aralıklarla gelir, ancak, yeni doğan bebeğinizi beslemek için gece boyunca periyodik olarak uyandırılıyorsanız, bu size uymayabilir. Çantanıza besleyici aperatifler, bol kepekli kahvaltı tahılları, meyve suyu ve şişe suyu koyun. Unutmayın ki çoğu hastane yatışları sadece 24 ila 48 saat arasındadır.