İkinci Trimester Döneminde Yaygın Rahatsızlıklar

İkinci üç ayın basit problemleriyle baş etmek kolaydır ve bir çoğu genel beslenmeye ve hareketlere dikkat ederek tamamen engellenebilir.

Birinci üç ayın bazı basit rahatsızlıkları devam edebilir. Rahmin baskısı aslında dolu olmasa da sidik torbanızı dolu hissetmenize yol açar ve hamilelik hormonları daha sık idrara çıkmanızı sağlayacak şekilde sidik torbanızı gevşetir. Çoğu basit diğer problemler bebek büyüdükçe ortaya çıkabilir.

Hamilelikte Pamukçuk

Hamilelik sırasında vajinadaki asitlik ve şeker düzeyleri değiştikçe bazı kadınlarda pamukçuğa yol açan bir mantar çeşidi olan Candida albicans hızla çoğalabilir. Belirtiler vajina ve anüs etrafındaki deride kaşıntı, süt gibi beyaz kat kat bir vajinal akıntıyı içerir. Doktorunuz hamilelikte kullanımı güvenli ilaç reçete edebilir.

Kadınların %25’i Candida enfeksiyonuna maruz kalır. Bu akıntı eğer rahatsız edici ise tedavi edilir.

Hamilelikte Sistit

Bu bakteriyel enfeksiyon hamilelikte yaygındır ve hormonal değişikliklerin kaslardaki etkisinden kaynaklanır. Sidik torbası tam olarak boşalamaz ve bakteri ürer.

Belirtiler sürekli tuvalete çıkma isteği ve idrara çıkarken rahatsızlık, ağrı veya yanma hissini kapsar. Bol miktarda su içmek enfeksiyonu dışarı atmaya yardımcı olabilir.

Sistiti önlemek için, bol bol bakteri üremesini engelleyen kırmızı yaban mersini suyu için. Cinsel ilişkiden önce ve sonra tuvalete gidin ve idrar torbanızı tamamen boşaltmaya çalışın. Bol bol su içmeye devam edin.

Doktorunuz her ay idrar tahlili yapmak isteyebilir veya sistit tekrarlayan bir problem olursa yada böbreklerinizde enfeksiyon varsa antibiyotik reçete edebilir.

Ayaklarınız yukarıda oturmanız, şişkinlik, ağrı ve varise sebep olan bacaklarınızın aşağı kısmına kan (ve diğer sıvıların) hücum etmesini önlemeye yardımcı olabilir. Bacaklarınızın aşağı kısmındaki dolaşımı iyileştirmek için ayak çevirme egzersizleri yapın.

Hamilelikte Varis

Bacaklardaki kabaran damarlar, kalıtımsal bir faktör bulunsa da sıklıkla dolaşım bozukluğundan kaynaklanır. Taşımakta olduğunuz ekstra ağırlık, vücudunuzun aşağı kısmındaki damarlara baskı yaparak hamilelik sırasında varisli damarlar oluşmasına sebep olur. Damarlardaki kan miktarı arttıkça, duvarlar gerilir, bu da kanın damarlarda birikmesine yol açar.

Uzun süre ayakta kalmamaya çalışın, bu vücudunuzun aşağı kısmına daha fazla gerginlik yükleyecektir. Olabildiğince sık ayaklarınızı yukarı kaldırarak oturun ve yatağınızın ayak ucunu 15 cm. kadar yükseltin. Ayakta durmanız, yada uzun süre oturmanız gerekiyorsa destekleyici varis çorapları giyerek her gün, her 30 – 45 dakikada bir en az 2-3 dakika yürüyün.

Hamilelikte Hemoroid

Anüsteki varisli damarlar, yada hemoroid, yine rahime yapılan basınçtan dolayı hamilelikte yaygındır. Bu, genellikle kabızlıkla bir arada ortaya çıktığında problem oluşturur. Daha sonra ağrılı hale gelebilir ve kanayıp kaşıntı yapabilir.

Kabızlığı önlemek için, bol bol lif açısından zengin yiyecekler yiyin ve bol bol sıvı alın. Pelvis tabanı hareketleri ayrıca damarlara kan akışını arttırarak basıncı azaltmaya yardımcı olur.

Vulvada görülen varisli damarlar da ayrıca yaygındır; sıhhi bir ped giymek üzerindeki basıncı azaltabilir.

Hamilelik Diyabeti

Yalnızca hamilelikle ilgili olarak ortaya çıkan diyabet hamileliğin ikinci yarısında meydana gelebilir.

Sırt Ağrısı

Hamilelikte sırt ağrısı önlenebilir. Hamile kalmadan önce kilonuz normal ve zindeyseniz bundan kaçınmak için iyi bir şansınız var demektir. Güçlü sırt ve karın kasları karnınız büyüse bile iyi bir duruş sağlamanızda size yardımcı olur.

Bu sırada bir çok faktör sırt ağrısına yol açabilir: Gevşetici hormonların eklemlerdeki etkileri, pelvis kemiklerinin bağ yerlerindeki gevşeme ve karnınız büyüdükçe ağrılık merkezinizin değişmesi. Uzun süre ayakta durmak ta sırtınızın ağrımasına sebep olabilir.

Alçak topuklu ayakkabılar giyin ve omuzlarınız geride, sırtınız dik durun ya da oturun. Eşyaları, dizlerinizi bükerek dikkatli kaldırın. Sadece bir omzunuzda ağır bir çanta taşımaktan kaçının, böyle yapmak omuriliğinizi düz hattının dışına atar, bu da sırtta baskıya açar.