İkiz Bebekler için Alışveriş

İkizlerin ihtiyaçlarını almak, yaşları birbirine yakın iki çocuk sahibi olmaktan çok daha pahalıdır, ikizler her şeyden aynı zamanda iki tane isterler; tek kardeşler üzerlerine artık birbirlerine olmayan giysilerini ve eşyalarını geçirir.

Bir çok anne baba bir bebek için gerekli her şeyi “her ihtimale karşı” hazır etmek konusunda boş inançlara sahiptirler, ancak ikizlerle gerçekten bu şansınız yoktur: uzun süre bekleyin ve siz hazır olmadan onlar doğabilir (bunu eğer odalarını boyamayı planlıyorsanız unutmayın). Taşıdığınız fazladan kilo sizi, yaklaşık altı aydan sonra çocuk bakımı ile ilgili gerekliliklerle ilgilenmenizi engelleyecek kadar yorgun bırakabilir; ve doğumdan sonra da bebeklerle uğraşmakla çok meşgul olabilirsiniz.

Ulaşım

İkiz bebek arabaları ve ikili tekerlekli bebek koltukları, tek tek iki taneden daha az pahalıdır ve genellikle bu arabalar için ikinci el mağazaları bulunur, ikiz bebek arabalarının manevra kabiliyetinin zor olabiliceğini aklınızda bulundurun: her iki minik bebeği de dışarı çıkarıyorsanız, bebeklerden birini kucak askısında diğerini de bebek arabasında taşımayı daha kolay bulabilirsiniz (ya da ikinci bebeği taşıması için birisini yanınıza alabilirsiniz). Hem güveniik hem de yasalara uyum açısından iki araba koltuğu yaşamsaldır.

Uyku

İlk haftalarda iki ayrı beşik almayı, bebekleriniz tek yatakta birbirlerini uykuda rahatsız etmeyecek derecede büyük ve hareketli olmaya başlayana dek erteleyebilirsiniz. Başlangıçtan itibaren paylaşmaları için bir tam ölçülü beşik almayı düşünün ve ikincisini de birkaç ay sonra alın.

Giysiler

Yakınlarınızdan gelecek, özellikle yeni doğan ölçülerinde ikinci el giysileri kabul etmek akıllıca olur, tek bebeklerin çoğu bu beden giysileri çok az kullanır, böylece normalden daha küçük bebeklerinize mükemmelen uyacak olan giysiler elde edebilirsiniz. Bir çok ikiz ebeveyni başlangıçtan itibaren bile olsa, ikizleri aynı giydirmekten hoşlanırlar. Böyle yapmamak daha kolay olur. Örneğin bir tanesi giysisini kirlettiğinde her ikisinin de mi üzerini değiştirmek isteyeceksiniz? Ve unutmayın ki ikizler kaçınılmaz olarak zaman alır. Bazı ikizler için bu yakın ilişki yarattığı ayna etkisi ile hoş görünse de, diğerleri için zamanla problemlere yol açar. Uzmanlar başlangıçtan itibaren bebeklerinize ayrı birer kişi gibi davranmanızı tavsiye etmektedirler.

Diğer Gerekli Şeyler

Bebek gereçlerinin sayısının iki katına çıkması -yatak, alt bezlari ve biberonlar (eğer biberonla besleyecekseniz), kaçınılmazdır.

Pratik Düzenlemeler

İkizler ciddi ölçüde maddi yük getiriyorsa, herhangi bir devlet yardımından yararlanma hakkınızın olup olmadığını araştırın; doğumdan sonra evde fazladan yardım alabileceğiniz düzenlemeler yapın ve bir çoklu doğum destek grubuyla bağlantı kurmayı düşünün.