İkiz Doğumlar

Birçok ikiz doğumları problemsiz ve normal olur, ancak ikiz doğumları potansiyel olarak daha fazla problem riski taşır.

İkizler sıklıkla 40 haftadan önce doğar. Doğumunuz normalden daha erken başlayabilir yada doktorunuz 40 haftadan önce tıbbi müdahale veya sezaryen önerebilir. Müdahale edilmemiş bir ikiz hamileliğin ortalama süresi 37 haftadır ve ikiz hamileliklerinin yüzde 20 kadarı 36. haftaya ulaşmaz.

Doktorlar, fazlasıyla gerilen rahim, etkin bir biçimde kasılamayacağından doğuma müdahale ederler. Ulaştığınız ölçüyü yorucu bulabilirsiniz, ayrıca yüksek tansiyon riskiniz de artar. Buna ek olarak, ikizlerden biri yada her ikisi de çok yavaş büyüyor olabilir. Ara sıra da olsa ikizlerden biri plasentadan geçen besinin çoğunu alır. Bu, bir ikizi zayıf bırakırken diğerinin normalden fazla kiloda olmasına neden olur.

İkizler Nasıl Yatar?

İkizlerin en iyi doğum pozisyonu (aynı zamanda en yaygın rastlananıdır da) vakaların yüzde 45’inde her iki bebek te baş aşağıdır. Yüzde 35 vakada ikizlerden biri popo önce gelir, yüzde 10’luk kısımda ise her iki bebek de popo önce gelir.

İkiz hamileliklerin yüzde 10’unda ikizlerden biri rahim içinde yatay yatarken, diğeri popo üstü yada baş aşağıdır. Eğer ilk bebek yatay ise sezaryen kaçınılmazdır. Nadiren (yaklaşık 1000 doğumdan birinde), ikizler kilitlenmiş olabilir: ilk bebek popo gelişi, diğeri de baş aşağı ise ve popo gelişi olan bebeğin başı diğer bebeğin başına takılabilir. Böyle bir durumda, sezaryen gerekebilir. Bu işlem eğer problem daha önceden ultarson taramasında belirlenmişse epidural anestezi ile yapılabilir; ancak eğer durum son anda belli olursa genel anestezi uygulanabilir.

Doğumunuz

İkizlerin doğumunda olasılıkla normalden daha fazla insan hazırda bulunur: bir ebe, doktor, anestezi uzmanı ve iki çocuk doktoru. Bebekler ayrı ayrı tüm doğum boyunca izlenir.

Doğumunuzun ilk aşaması tek bebek doğuran bir kadınınkiyle aynı uzunlukta olabilir. Rahimdeki fazladan basınç serviksin (doğum kanalının) daha çabuk açılmasına yol açabilir, ancak her iki bebek de güçlü kasılmaları uyaracak ideal pozisyonda olmadığından yeterli açıklığa ulaşılması uzun zaman alabilir.

Normal bir doğumda ikinci aşama ilk bebeğin doğumuna ve göbek kordonunun kıstırılıp kesilmesine dek alışılagelen şekilde olur. Dikkatler daha sonra ikinci bebek üzerinde yoğunlaşır. Kalp atışları normalde ve popo önce yada baş aşağı geliyorsa doktorunuz sancıların yeniden başlamasını bekleyecektir. (Eğer bebek tersse, dışarıdan başını yada bacaklarını serviksle aynı hizaya getirmek için döndürülecektir.)

Herhangi bir problem durumunda ikinci bebeğin su kesesi yırtılabilir yada sancıları tekrar başlatmak için ilaç kullanılabilir. Serviks ilk bebeğin çıkışı sırasında tam olarak açıldığından ikinci bebeklerin büyük bir çoğunluğu doğal olarak kardeşlerinden yaklaşık 20 dakika sonra doğar. Eğer durumda bir yavaşlama olursa ikinci bebek forseps yardımıyla dışarı çıkarılabilir.

Üçüncü aşama tek bebek doğumunun aynıdır, ancak ayrı yumurta ikizlerinde iki ayrı plasenta olacağından bunlar her bir bebeğin doğumunun ardından dışarı alınır.

Doğumdan Sonra

Her iki bebeğiniz de ideal ölçülerde ve problemsiz de olsa, kısa bir süre gözlenmek için özel bakım ünitesine alınırlar. Paniğe kapılmayın, ancak eşinizden bunun yalnızca bir önlem olup olmadığını kontrol etmesini isteyin.

Bebeklerden birinin ya da her ikisinin de özel bakım ünitesinde kalması gerekiyorsa doğumdan toparlandıktan sonra onları görmeniz, dokunmanız ve kucaklamanız sağlanacaktır. Emzirmek ya da biberonla beslemek için henüz çok küçüklerse sütünüzü sağarak bir damlalıkla birkaç damla almalarını sağlayabilirsiniz.

İkizler prematüre ise, bebeklerden biri eve giderken diğerinin hastanede kalması gerekebilir. Bu hem fiziksel hem de duygusal olarak yıpratıcı olabilir. Özellikle sütünüzü sağarken ve bebeği hastanede ziyaret ederken yardım almanız şarttır. Tüm yardım önerilerini kabul edin ve sizin de, eşinilin de elinizden gelenin en iyisini yapabileceğinizi bilin. Bebeğiniz eve geldiğinde arayı kapatacak zamanınız olacaktır.

Bebeklerinizi Emzirmek

Vücudunuz bir bebeğin gereksinim duyduğu kadar süt üretmeye muktedirdir. Tek bebekli bir anneye kıyasla göğüsleriniz ikizlerinizi beslemeye yeterli miktarda iki katı süt üretecektir. Onları emzirerek verdiğiniz büyük faydadan -ki bunu bir başkası yapamaz- ayrı olarak, emzirmek size günün belirli saatlerinde oturup dinlenme fırsatını da sağlar.

Bebeklerinize memeyi iyice tutmalarını öğretirken eşinizden ve çevrenizdeki diğer kişilerden yardım ve bolca destek almanız gerekebilir (daha önceden başarıyla ikizlerini emziren bir anne belki de en iyi yardımcıdır).

Bebeklerinizi ayrı ayrı mı, ikisi bir arada mı besleyeceğinize karar vermeniz gerekecektir. Ve eğer birlikte beslemeyi seçerseniz kendinizi ve her iki bebeğinizi de rahat ettirebilecek çeşitli yollar deneyin, ikizlerin beslenme alışkanlıkları iki ayrı bebekte de rastlanabileceği gibi farklılıklar göstermeye eğilimlidir ve her ikisini de memnun etmek için beslenmelerini koordine etmek her zaman kolay olmayabilir. Biri uyurken ve etrafla ilgilenmezken diğeri aç ve ağlıyor olabilir. Böyle bir durumda, kendinizi günün tamamını -ve gecenin büyük bir kısmını- bebeklerinizi besleyerek geçirmiş bulabilirsiniz.

Bebeklerinizi birlikte beslerseniz, size yardım etmek üzere birisinin yanınızda olması iyi bir fikir olabilir. Bebeklerden biri memeyi tutmada yardıma gereksinim duyabilir ve yardımcınız emzirilmesi biten diğer bebeği sizden alabilir, gazını çıkarır ve ya uyumasına yardımcı olur yada diğer bebeğin işi biterken onu oyalar.

Bazı anneler her bir memeyi bir bebeğe ayırır, böylece gelen süt miktarı o bebeğe göre ayarlanır, bazı anneler de memeleri dönüşümlü olarak emzirirler. Dönüşümlü olarak emzirmek daha aç olan bebeği doyuracak sütün üretilmesi için yeterli üretim yapılmasına da yardımcı olur. Beslenme saatleri ve süt üretiminiz bir kez oturduktan sonra buna daha az gerek olur.

Zaman geçtikçe, kendinize olan güveniniz, aldığınız destek ve inançla emzirme, biberonla mama hazırlamaktan daha kolay hale gelecektir.