İkiz Gebelikte Özellikle Dikkat Edilecek Noktalar

İkiz gebelik tanısı kendinizi özel hissetmenize ya da telaşlanmanıza sebep olabilir. Hemen hemen kesinlikle hamileliğinizdeki fazladan bakım ve dikkatten fayda göreceksinizdir.

Eğer ikiz (ya da daha fazla) bebek bekliyorsanız, hamileliğiniz, sancılar ve doğum süresince yakından izleneceksinizdir. Aynca doğumdan sonra da yakın bakım göreceksiniz. Bunun nedeni; çoğul hamileliklerde bir takım problemlerin daha sık görülmesidir. Bu problemler neredeyse her zaman tedavi edilebilir ancak erken belirlemek yaşamsal olabilir.

Kansızlık

Herhangi bir hamileliğin 20. haftasından başlayarak, bebeğinizin yeterli biçimde gelişmesi için gerekli olan kan talebi, sizin demir depolarınızdan karşılanır. Hamileliğinize demir eksikliği ile başladıysanız, hamilelik için normal sayılan, kırmızı kan hücrelerinin yoğunluğu (şekillenmeleri demire dayanır) artan vücut sıvılarının miktarıyla aynı oranda olmayabilir. Vücuttaki kırmızı kan hücreleri, akciğerlerinizden tüm vücuda oksijen taşıyan hemoglobin içerir. Kan hücrelerindeki eksiklik aşırı hale gelirse kansızlık (anemi) başlar.

İkiz bebek taşıyan kadınlar kansızlığa daha fazla adaydırlar. Çünkü demir depolarını kullanan iki bebekleri vardır ve vücut sıvılarındaki artış daha fazladır.

Kansızlığın başlıca belirtileri halsizlik, nefes darlığı ve bazen de baş dönmesidir. Kansızlığın önemsenmediği ciddi vakalarda bebeğiniz daha az oksijen alabilir.

Kansızlığın en iyi tedavisi, demir açısından zengin yiyeceklerle beslenmektedir. Destekleyici vitamin ve belki de fazladan folik asit almanız tavsiye edilebilir. Kansızlık teşhisi konulursa endişelenmeyin: kansızlık problemi tedavi edilen annelerin bebekleri, doğumda nadiren demir eksikliği ile dünyaya gelirler.

Ekstra Bakım

İkiz bekliyorsanız yardım konusunda ayarlama yapmanız önceliklidir. Hamileliğinizin 40 haftada sona ereceğine güvenemeyeceğinizden dolayı planlamaya erken başlayın (altı ay civarında). Çalışmalar her şeyi kendi başlarına yapmaya çalışmayan anne babaların ikiz bebeklerinden daha fazla zevk aldıklarını göstermektedir.

Yardım istemeniz, bir anne olarak sizin becerilerinizdeki her hangi bir yetersizliğin göstergesi değildir. Anne olmaya konsantre olmanız konusunda sizi serbestleştirir, (bebeklerinizi beslemek, kucaklamak, altlarını değiştirmek ve banyo yaptırmak gibi konularda). Yemek pişirmek, temizlik yapmak ve çamaşır bulaşık yıkamak gibi annelikle ilgisi olmayan şeyler bir başkası tarafından da kolaylıkla yapılabilir.

Sizin gözetiminize fazla ihtiyaç duymayacak yardımcılar seçmeye çalışın. Bir arkadaşınızın her hafta buz dolabınızın derin dondurucusunu besleyici yiyeceklerle doldurmasına izin verin yada ev temizliği için birkaç saatliğine birisini tutun.

Yüksek Tansiyon

İkiz hamilelikleri olanlar, yüksek tansiyondan dolayı daha sorunlu olma olasılıkları daha fazladır. Yüksek tansiyon, plasentanın etkinliğini azalttığından, doktorlar problem işaretleri için kan basıncını (tansiyonu) dikkatlice izlerler.

İyi beslenme ve hafif egzersizler yüksek tansiyonu önlemede en iyi yöntemlerdir. Yoga da sıklıkla yükselen tansiyonu düşürmeye yardım eder. Dinlenmeniz (doktorunuz evde dinlenebileceğinize ikna olursa evde, değilse hastanede) önerilecektir. Yüksek tansiyon aynı zamanda ikiz hamileliklerinde daha yaygın olan preeklampsi belirtilerinden bir tanesidir.

Kanama

Tek bebek te taşısanız, ikiz bebekte taşısanız; hamile kalmadan önce adet kanamasının olduğu zamanlarda görülen hafif leke normaldir. Ancak hamileliğin daha sonraki dönemlerinde ve özellikle çoğul hamileliklerde kanama prematüre doğumun ya da abruptio plasentanın (plasentanın rahim duvarından ayrılmaya başlaması) belirtisi olabilir.

Hafif yada hatta orta şiddette abruptio plasenta vakalarında dinlenmek ihtiyacınız olan tek şey olabilir. Ancak yine de yakından izleneceksinizdir ve bebeklerinizin tehlikede olduğuna dair en ufak bir işarette sezaryen önerilecektir.

Doktorunuz prematüre doğum yapacağınızı düşünürse de dinlenmeniz önerilebilir. Eğer yatak istirahatı sancıları durdurmazsa doğumu ertelemek için ilaç verilebilir. Evde ya da hastanede izlenebilirsiniz ve uzun süreli bir yatışa hazırlıklı olmalısınız.