İlk Birkaç Günün Kaydedilmesi

Bebeğinizi hastaneden eve getirdiğinizde, onun ilk haftalarıyla ilgili her türlü detayın hafızanıza kazınacağını düşünebilirsiniz. Ancak bunlar kolaylıkla unutulabilir.

Bebeklerin bakımıyla ne kadar meşgul olurlarsa olsunlar ve bunun sonucunda kendilerini ne kadar yorgun hissederlerse hissetsinler, hemen hemen tüm yeni anne babalar belki de hayatlarının en olağanüstü olayı olan bebeklerinin doğumunu kayda alacak zaman yaratırlar. Bebeğinizin doğumunun ve ilk günlerinin kayıtlarını tutmak eğlenceli olabilir.

Ayrıca doğum sancıları ve doğum sırasında hissettiklerinizi ne kadar yorucu bir deneyim olduğunu hatırlamak açısından bir kenara not etmek de isteyebilirsiniz.

Fotoğraf Çekmek

Bebeğinizin ilk haftalarının ve büyüyüp değişirken geçirdiği şaşırtıcı aşamalarının fotoğraflarla kaydedilmesi, tüm bunları daha sonra hatırlamanıza yardım edecektir.

Doğumdan hemen sonra, fotoğraflar olasılıkla floresan ışıkta çekileceğinden renkli filmde yeşil bir fon oluşturur. Daha doğal bir sonuç almak için filtre kullanın. Bazı otomatik fotoğraf makineleri lensin gördüğü ilk objeye odaklanır, yani bebeğiniz kuvözdeyse ya da hastanenin bebeklerin konulduğu odasında çekim yapıyorsanız, bunu göz önünde bulundurun. Bebek, anne ve doğumu yaptıran ebe ya da doktorun yer aldığı bir fotoğraf, güzel bir anı olabilir.

Bebeğinizin ilk hafta boyunca her gün, günün aynı saatinde fotoğrafını çekmeniz, neredeyse inanılmaz değişiklikleri kaydetmenizi sağlar. Bebeğinizin benzer pozlarını benzer bir arka plan ile farklı zamanlarda çekmeye çalışarak albümde ya da bir çerçeve içinde ilgi çekici bir görüntü elde edebilirsiniz.

Fotoğraflar çoğaldıkça onları bir albümde toplamak daha iyi olur.

Her bir fotoğrafa tarih atmayı unutmayın (bazı fotoğraf makineleri bunu otomatik olarak film karesinde gösterir).

Fotoğraf çekerken, küçük de olsa flaş patladığında bebeğinizin gözlerine zarar verme riski vardır (bebekler de aynı yetişkinler gibi gözlerine parlak bir ışık geldiğinde refleks olarak gözlerini kırparlar). Mümkün olduğunca doğal ışık kullanmaya çalışın; daha yumuşak ışıklı bir görüntü sağlayacak ve bebeğinizin gözlerine zarar verme riski ortadan kalkacaktır. Doğal ışık yoksa, flaşı bebeğinizin yüzünden öteye doğru çevirin. Şunu eda unutmayın ki huzurlu bir ş«ekilde uyuyan bir bebek iyi bir fotoğraf konusu olacak ve gözleri kapalı olduğu için de flaşın gözüne zarar verme riski ortadan kalkacaktır.

Bebeğinizi günlük işlerini yaparken (beslenme, uyuma, elleriyle ilgilenme) fotoğraflayın ve video kamerayı özel günler ya da kurgulanmış pozlar için çıkarın. Bebeğinizin fotoğrafını ilk yılı boyunca oyuncak bir ayı ya da oyuncak bir bebekle birlikte çekin. Geriye dönüp baktığınızda bebeğinizin nasıl büyüyüp geliştiğini göreceksiniz. Oyuncağının yanında ilk başta minicik görünecek, daha sonra da yavaş yavaş büyüyecektir.

Daha resmi ebeveyn-bebek fotoğrafları için harika yumuşak bir etki bırakan siyah-beyaz film kullanmayı deneyin. Anne babanızdan sizin bebeklik resimlerinizi isteyin ve kendi bebeğinizin benzer resimlerini çekerek birbirinize ne kadar benzediğinize bir bakın.

Diğer Kayıtlar

Doldurulmaya hazır bebek kitapları, bebeğinizin ilk gülüşünü, ilk diş çıkarmasını, ve ilk yıl içinde hatta daha sonra olan diğer detayları kaydetmenizi sağlayan harika hediyeler olabilir. Böyle bir hediye alırsanız doldurmak için zaman ayırın (bebeğiniz büyüdüğünde bunları okumaya bayılacaktır). Bu uygulamayı sınırlayıcı bulursanız, (bazı anne babalar özel olaylarla sınırlandırılmak istemeyebilir) bir hatıra defteri alıp kendi günlüğünüzü oluşturabilirsiniz. Bu deftere yazarken bebeğinizin ne giydiğini, ne kadar süre uyuduğunu, günde kaç kez beslendiğini, o sırada hava durumunun nasıl olduğunu da bebeğinizin gelişmeleriyle birlikte kaydedebilirsiniz.

Bebeğinizin sesini kasede kaydetmek de harika bir hatıra olabilir ayrıca uzakta yaşayan akraba ve arkadaşlar için de ideal bir hediyedir. Bebeğinizin ilk mırıltılarını, uykudan uyandığında ağlayışını ve daha sonra gülüşünü kelimeleri söylemeye çalışmasını kaydedin.

Hatıra Sandığı

Bebeğinizin yaşamının minik hatıralarının bir koleksiyonu olarak kullanılan hatıra sandığını eve gelir gelmez doldurmaya başlayabilirsiniz. İlk birkaç eşya için eski bir ayakkabı kutusu idealdir, daha sonra daha büyükçe bir kutu ya da sandık gerekebilir.

Hastaneden çıkarken bebeğinizin el ve ayak bileklerine takılan kimlik belirleme etiketlerini, aynı zamanda göbek kordonunun kıskacını, (eğer yaptıysanız) bebeğin doğumunu kutlamak için patlattığınız şampanyanın mantarını alın. Bir yakınınızdan bebeğinizin doğduğu günün gazetesini almasını rica edin ve o gazeteyi bozulmamış bir halde saklayın. Pop müzikten hoşlanıyorsanız o hafta bir numara olan albümü alın. Moda dergileri veya o günkü yaşantıyı anlatan diğer yayınlar harika birer anı olabilir.

Bebeğinizin el ve ayak izini çıkarın (bebeğinizin elini ve ayağını mürekkepli süngere bastırıp bir karton parçasına izini çıkarın), eğer varsa, saçlarından minik bir tutam kesin. Daha sonra ilk ‘gerçek’ saç kesimi olduğunda bir tutam saçını saklayın.

Bebeğinizin hatıra sandığı, yıllar geçtikçe onunla birlikte büyüyecek ve onun ilk günlerini ve aylarını hatırlatan harika bir eşya haline gelecektir.

İlk hafta boyunca her günü kaydedeceğiniz bir günlük tutun, bunu fotoğraflarla tamamlayın ve hatıra sandığına koyacak şekilde dosyalayın. Gazetede doğum yaptığınıza dair ilan yayınlattıysanız bunu da kesip saklamaksınız. Aynı şekilde aldığınız kutlama kartlarını da hatıra sandığına koyun.

Doğumdan sonra kutlama için gelen çiçek buketlerinden alarak kurutacağınız çiçekler de güzel bir fikir olabilir.

Bebeğiniz büyüdükçe ilk patiğini, herhangi bir özel kıyafetini (ya da bu kıyafetle çekilmiş bir resmini), okul öncesi yıllarda yaptığı çizim ya da resimleri de ekleyin. Okula başladıktan sonra karneler de ilk düşen süt dişi kadar saklamaya değer.

Çocuğunuz altı ya da yedi yaşına geldiğinde ve ‘geçmiş’ duygusu na sahip olduğunda, hatıra sandığını çıkarıp anıları artık birlikte biriktirmeye devam edebilirsiniz.