Kahve Bebeğim için Zararlı mı?

Eğer sabah kahvesini içmeden uyanamayan birisi iseniz, size kahveyi bırakmanızın gerekmediği müjdesini verebiliriz. Az sayıda araştırma, kahve tüketimi ile doğum kilosu düşüklüğü ve erken ve ölü-doğum riskleri artışı arasında ilinti kurarken, diğer araştırmalar hiçbir etki bulamamışlardır.

The Cochrane Collaboration kurumu, kişilerin sağlıkları konusunda bilinçli kararlar alabilmeleri için, tam da bu tip çelişkili çalışmaları gruplayıp kanıtlarını sistemli bir şekilde tarayarak anlamlandırmaya çalışmaktadır. Yakın zamanda da hamilelikte kafein konusunu ele aldı ve hamileliğin erken dönemlerinde günde üç fincan kafeinli hazır kahve içmenin büyük olasılıkla bir etkisinin olmadığı ve bu sebepten az miktarlarda tüketimin bırakılmasına gerek olmadığı sonucuna vardı.

Günde üç fincandan fazla kahve tüketmek ise bir çok soruna yol açabilir. Bu konuda yapılan kapsamlı bir çalışma, günde 550 mg’dan fazla kafein (aşağı yukarı altı normal boy fincan kahve veya on iki fincan çay veya yeşil çaya eşit) tüketen kadınların biraz daha kısa boylu bebekler doğurduğunu bulmuştur.

Eğer kahve içmeye karar veriyorsanız, dikkat etmeniz gereken şey değişik kahve karışımlarının farklı miktarlarda kafein içermesidir. İngiltere’de hamile kadınlara günde 200 mg. kafein miktarını aşmamaları tavsiye edilir. Fakat yakın zamanda İskoçya’da satılan espresso kahveler üzerine yapılan bir araştırma, satılan kahvelerin birbirlerinden altı kat farklı miktarlarda kafein içerdiğini bulmuştur.

İngiltere’deki Food Standards Agency’nin günlük yiyecek ve içeceklerin içerdiği ortalama kafein miktarlarını gösteren listesi aşağıda rehber olarak verilmiştir.

  • Bir kupa hazır kahve: 100 mg kafein
  • Bir kupa filtre kahve: 140 mg kafein
  • Bir kupa çay: 75 mg kafein
  • Bir kutu Cola: 40 mg kafein
  • Bir kutu enerji içeceği: 80 mg kafein
  •  50 gr sade sütsüz çikolata: 50 mg kafein
  • 50 gr sütlü çikolata: 25 mg kafein