Kısırlık (Infertilite) Tedavisi

İnfertilite tedavisi; tıbbın büyük başarı öykülerinden biridir. İlk tüp bebeğin doğumundan bu yana geçen 20 yılda, umutlarını kaybetmiş olan binlerce çift, anne baba olmuştur.

Hamile kalamamanızdaki en olası neden bir kez belirlendikten sonra, size tedavi önerilebilir. Ancak unutmayın; hiçbir tedavi başarıyı garantilemez.

Başlamadan önce bir bebeğin sizin için gerçekten ne kadar hayati olduğunu birlikte düşünün. Hangi durumlarda ve kaç tedavi ünitesinden sonra duracaksınız? Bu konuda verilen danışmanlık, birçok çifte anne baba olamadıkları taktirde nasıl hissedebileceklerine dair yardımcı olmuştur.

Başlamadan önce bir bebeğin sizin için gerçekten ne kadar hayati olduğunu birlikte düşünün. Hangi durumlarda ve kaç tedavi ünitesinden sonra duracaksınız? Bu konuda verilen danışmanlık, birçok çifte anne baba olamadıkları taktirde nasıl hissedebileceklerine dair yardımcı olmuştur.

Siz ve Eşiniz

Problem yumurtlama ile ilgili ise (yumurtlamıyorsanız ya da yumurtlamanız düzensizlik gösteriyorsa), enjeksiyon ya da hap şeklindeki döllenme ilaçları tavsiye edilebilir. Ayın belirli bir zamanında alınan bu ilaçların, adet dönemleri üzerinde uyarıcı etkisi vardır. Daha sonra bu uygulamanın yumurtlamanızı uyarıp uyarmadığı test edilir, uyarıyorsa ne zaman cinsel ilişkiye gireceğiniz konusunda tavsiye verilir.

Yumurtlamayı ve döllenmiş yumurtanın yerleşimini engelleyen hormonal dengesizlikte yine döllenme ilaçlan ile düzenlenebilir. Yumurtlatmayı canlandıran ilaçlar son derece başarılıdır: deneyen kadınların %80’inde işe yaramıştır, bunlardan yarısı hamile kalmıştır. Bunların dezavantajı ise, her yumurtlama döneminde vücudunuzun birden fazla yumurta üretmesini sağladıkları için ikiz (ya da daha fazla) gebelik şansını arttırırlar.

Giderek artan şekilde laser operasyonlarıyla birleştirilen laparoskopi ameliyatları bazen fallop tüplerdeki endometrial yara izlerini ve diğer küçük tıkanıklıkları temizlemede kullanılabilmektedir. Fallop tüplerinin hasara uğradığı durumlarda  tüpler yumurtanın yumurtalıktan rahme gitmesine yardım etmiyor, bunları kaplayan ve yine yumurtanın yumurtalığa gitmesini sağlayan minik kıllar hasara uğramışsa- ameliyat olasılıkla bir seçenek olmayacaktır.

Düşük sperm sayısı bazen hormon tedavisi ile arttırılabilir, ve vasa deferentiadaki veya epididimdeki tıkanıklık ameliyatla aşılabilir. Ancak problem spermin doğru yere ulaşması ile ilgili ise -servikal sıvınız spermi barındırmıyorsa- eşinizin sperminden suni dölleme (A IH) yapılması önerilebilir. Bu, eşinizin bir kaba boşalarak buradan bir örneğin direltt sizin rahminize enjekte edilmesini kapsar. Rahim içi döllenme (IUI) sıklıkla birden fazla yumurta üretimini teşvik eden, dolayısıyla hamile kalma şansını arttıran döllenme tedavileri ile birlikte kullanılır.

Dış Yardım

Çoğunlukla döllenme tedavileri sizin yumurtanızla eşinizin sperminin kullanılmasını içerir. Ancak bunlardan herhangi birinde problem olması durumunda diğer seçenekler önerilebilir.

Eşinizin sperminin sizin yumurtalarınızdan birini dölleme olasılığı küçükse, bağış yoluyla elde edilen bir spermle (DI) suni döllenme yolunu isteyebilirsiniz. Bu spermler cinsel yolla geçen ya da genetik olarak taşınan hastalıklara karşı dikkatle incelenir ve fiziksel olarak ‘babanın’ spermine en yakın olanla çakıştırılması sağlanır. Sonra sperm kadının vajinasına ya da rahmine enjekte edilir. Başarı oranı %70’e kadar yükselebilir.

Yumurtalıkları olgunlaşmamış, yada doğuştan yumurtalıkları faaliyet göstermeyen kadınlar ise bağış yoluyla elde edilen yumurtanın IVF (tüp bebek) yöntemine benzer bir yöntemle eşlerinin spermiyle döllenmesi yolu ile bebek sahibi olabilirler. Bağışlanan yumurtaların azlığı bu tedavinin uygulanmasını güçleştirmektedir.

Tamamlayıcı Tedaviler

Kısırlık (Infertilite) tedavisinde bir çok tamamlayıcı yöntem başarıyla uygulanagelmektedir. Eğer geleneksel yöntemleri -bir çok insanın olduğu gibi- yüz kızartıcı ya da özel hayatınıza tecavüz edici bulursanız, veya ameliyat ve ilaç tedavisi istemezseniz bir akupunktur uzmanına yada aile doktorunuza danışma yolunu seçebilirsiniz. Doktorunuza sürekli bilgi verin ve asla önce doktorunuzla tartışmadan geleneksel ilaç tedavisini bırakmayın.