Neden Bazı Bebeklerin Göbek Delikleri Fırlak Olur?

Göbek delikleri göbek bağının pörsümüş kalıntılarıdır ama neden sonunda bazılarının dışarı fırlak diğerlerinin de derin bir delik haline geldikleri bir muammadır. Bir iddia, fırlaklığın göbek bağının kopup ayrıldığı yerin altındaki ve etrafındaki yara dokusunun miktarı ile ilgili olduğudur. Fırlak göbekler göbek bağı deliğinin düzgün bir şekilde kapanmamasından da oluşurlar ki buna kasık fıtığı denir. Bu tip fıtıklar genellikle ağrısızdır, bebek ağladığında daha belirginleşir ve çoğunlukla bebek on sekiz aylık olduğunda kaybolurlar.

Şimdilerde bebeğinizin göbeğinin fırlak olup olmayacağını önceden bilmenin bir yolu yoktur. Yeni doğanların %20 kadarında bulunur ama bebekler büyüdükçe ve yaranın sapında yağ biriktikçe fırlaklık içeri çekilir ve çoğu çukur bir hale gelir. Kötü beslenme göbek deliğinin üstündeki kapağın biçimini değiştirebilir; ayrıca göbek deliğinin büyüklüğünün göbek bağının boyutları ile ilintili olduğu düşünülür ve ceninin ne dereceye kadar iyi beslendiğini gösterir.

Finlandiya’daki Helsinki Üniversitesi’nden Aki Sinkkonen göbek deliklerinin evrimsel gelişimini inceledi ve onların kadınların üreme sağlıkları konusunda sinyaller verdiğine inandı. Çalışmalar, kadınlarda en beğenilen göbek deliği biçimini ne çok büyük ne çok küçük, simetrik T veya dikey ve üst tarafında da büyük bir deri parçası olan bir göbek deliği şeklinde tarif eder. Lâkin Sinkkonen, Afrika’nın Aşağı Sahra bölgesinde fırlak göbeklerin de çok olduğunu ve bu göbeklerin sosyal olarak da beğenildiklerini söylemektedir.