Normal Doğum Şansınızı Artırın

1) Kendinize iyi bakın (iyi beslenme, ortalama egzersiz, uyuşturucu ve tütünden uzak durma vs.) böylece doğum sancılarınız başladığında sağlık açısından en iyi hâlinizde olursunuz. Gerek hamilelik kilonuz ve gerekse hamilelikte aldığınız kilolar, sezaryen riskinizi etkiler. Dolayısıyla, hamile kalmadan önce fazla kilolarınızdan kurtulun ve hamileliğiniz sırasında İdeal kilonuzu korumak için uzmanınızla birlikte çalışın.

2) Sezaryen zorunluluğu olasılığını azaltmak için uzmanınızla birlikte bir doğum planı hazırlayın.

3) “Hamilelik yorgunluğu” kendiniz veya tıp ekibi için uygunluk, bebeğin fazla büyümesinden korkmak veya doğum tarihinizin birkaç gün ötesine geçmek gibi tıbbi olmayan nedenler yüzünden doğum sancılarının başlamamasına dikkat edin.

4) Güvendiğiniz, sezaryen oranları düşük ve sizi doğum sancılarında kişisel çalışmaya teşvik eden bir uzman bulun.

5) Bebeğiniz yanlış konumda kalıyorsa, bebeğinizi ters çevirmek için neler yapabileceğiniz konusunda uzmanınızla konuşun.

6) Doğumun normalliğini vurgulayan ve karar verme sürecine katılımınızı teşvik eden, ağrı azaltma ve doğum sürecini destekleme yöntemleri kullandıran hazırlık kurslarına katılın.

7) Aktif doğum sancılarınız başlayana kadar hastaneye yatmayın. Gerçek doğum sancılarıyla yanlış alarmları ayırmayı öğrenirseniz, aktif doğuma kadar evde kalmak konusunda kendinize güvenirsiniz.

8) Ancak açıkça gerekli olduğunda tıbbi müdahalelere güvenin çünkü bunlar normal doğum sancılarının ilerleyişini değiştirebilir. Bu tür müdahaleler arasında zarların yapay olarak parlatılması, serum sıvıları, sürekli elektronik cenin gözlemi ve pitosin sayılabilir.

9) Ağrıyla başa çıkmak için ilaçlar yerine dayanma tekniklerini kullanın. Eğer ağrı kesici ilaçlar kullanılıyorsa, kullanımlarını asgariye indirin veya geciktirin. Hafif ve geç epidural, erken verilmesine oranla doğum süreci üzerinde daha az yavaşlatıcı etki yapar.

10) Doğum sancılarınız sırasında ayakta olmaya çalışın. Doğum süreci yavaşlarsa, pozisyonunuzu ve faaliyetlerinizi her yarım saatte bir değiştirin. Uzun sürelerle yatakta yatmak yerine, yürümeyi, oturmayı ve duş almayı ya da banyo yapmayı deneyin.

11) Daha önce sezaryenle doğum yaptıysanız, bir daha sefere sezaryeni tekrarlamak yerine normal doğumu planlayın ve buna göre hazırlanın. Sezaryenden sonra normal doğumu teşvik eden ve psikolojik açıdan hazırlanıp yeterince pratik bilgi edinmenizi sağlayan kurslara katılın.

12) Doğum sancılarınız sırasında bir doğum yardımcısı bulun. Deneyimli yardımcılar, doğum sancıları sırasında yardımcı olan deneyimli eğitimciler her yerde bulunabilir. Bilgili bir destekçi, hem sizin hem de eşiniz için büyük bir yardım kaynağı olabilir.

Yukarıdaki önlemlerin alınacağı ama güvenli bir sonuç için sezaryen doğumun zorunlu olacağı zamanlar vardır. Siz ve eşiniz, sezaryenden neler beklemeniz ve ne tür seçeneklere sahip olduğunuz konusunda bilgi edinmelisiniz.