Normal Doğum Seks Hayatınızı Zorlaştırır mı?

Doğumdan sonra seks yaşamlarının eski haline dönüp dönemeyeceği konusunda pek çok kadının endişesi vardır ve bu durumda kadın doğum uzmanlarının %24’ünün, ürojinekologlanın da %45,5’inin kendileri veya eşleri için sezaryeni tercih ettiklerini söylemeleri, kadınları hiç de rahatlatmamaktadır. Verdikleri temel neden normal doğum sonrasında idrar tutamama riskidir, ayrıca %60 kadarı da cinsel işlev bozukluklarını sebep gösterirler. Yalnız unutmayın ki, kadın doğum uzmanları ve ürojinekologlar kendi kliniklerinde zor doğumların ve doğum travmalarının en karmaşıklarını görmektedirler. Ebelerin ise sadece %4,4’ü sezaryeni tercih ettiğini söylemiştir – bu da kadınların büyük kısmının bebeklerini sorunsuz olarak dünyaya getirdiğini ve sonrasında da tamamen iyileştiğini ispat eder.

Doğum şekliniz ne olursa olsun, bebek sahibi olmanın seks hayatınıza kısa süreli bir çöküş getireceği inkar edilemez. Kadınların %86’ya varan orandaki bir kısmı, doğumdan sonraki ilk birkaç ay süresince cinsel sorunlar yaşadıklarını belirtmişlerdir. Bu durum aletli doğum yapan (forseps veya vantuz yardımıyla) veya yırtıkları olanlarda daha sıkça görülür. Bu kadınlar doğumdan sonraki sekiz hafta süresince vajina-anüs arası bölgede ağrı hissettiklerini bildirmişlerdir ve seks onlara bir yıl kadar rahatsızlık vermiş olabilir. Nispeten küçük bir yırtık veya bir episyotomi (bebeğin çıkışına yardım etmek için bilerek yapılan bir kesik) bile libidonuzu düşürebilir ve ilk üç ayda seks ilişkisini biraz tatsız bir hale gelmesine sebep olabilir.

Sezaryen olmanın bu gibi seksüel problemlerin önüne geçeceğini düşünebilirsiniz ama normal vajinal bir doğumla sezaryeni karşılaştırdığımızda durum o kadar da açık seçik değildir. Her ne kadar, pelvik taban kasları ile vajinal bölgeyi bağlayan sinirlerin zedelenme riski, normal doğumlarda biraz daha fazla olsa da, planlanmış sezaryenlerle problemsiz normal doğumları karşılaştıran kapsamlı bir araştırma, doğumdan sonraki ilk üç ay içinde, sezaryen olan kadınların %18’inin ağrı bildirmesine karşılık normal doğum yapanlarda bu oranın %10 olduğunu bulmuştur. Sezaryen demek karın ve rahim kaslarının kesilmesi demektir, yani o bölgede genel bir ağrı hissetmek oldukça normaldir. Sezaryen olmuş olsanız bile, büyük ihtimalle, doğumdan sonraki bir ay içinde normal seks hayatınıza geri dönersiniz.

İyi haber, kadınların çoğunun -ne şekilde doğurmuş olurlarsa olsunlar- en geç bir yıl sonra normal seks hayatlarına dönüyor olmalarıdır. Doğurduklarından bir yıl sonra kendileriyle konuşulan, 524 Hollandalı kadından birçoğu cinsel hayatlarından mutlu olduklarını ve bunun doğurma yöntemleriyle hiçbir ilgisi olmadığını belirtmişlerdir.