Pelvik Taban Hareketleri Gerçekten Fayda Sağlar mı?

İşte size pelvik taban kaslarınızı sıkıştırmak için bir neden: bu kaslar seks yaşamınızın canlanmasını sağlayabilir. Leğen kemiğinizin içini saran pelvik taban kasları, idrar torbasını, vajina ve rektumu destekler ve kontrolünü sağlar. Bunları yapmamız için, genelde, bize verilen sebep, maalesef doğum sonrasında çok sayıda kadını (en azından geçici olarak) etkileyen idrar veya dışkı kaçırma riskinin gelişmesini önlüyor olmalarıdır. Kadınların %38’ine yakını doğumdan sonraki iki-üç ay içinde bir şekilde idrar kaçırma yaşarken -genellikle öksürdüklerinde veya aksırdıklarında kaçan az bir miktar- %6’lara varan kadarı da dışkı kontrolünde zorluk çekerler. Son zamanlarda yapılan bir çalışmada, hamileliklerinde pelvik taban egzersizleri yapan kadınlarda hamileliklerinin son döneminde ve doğumdan altı ay sonrasına kadar idrar kaçırma problemi olasılığının, egzersizleri yapmayanlara göre %56 daha az olduğu bulunmuştur.

Bu hareketleri doğumdan sonra da yapmaya devam etmenin seks hayatınızı iyileştirebileceğini ise çok az kişi bilmektedir. Son zamanlarda ülkemizde uygulanan bir araştırmada, dört ay önce doğum yapmış yetmiş beş kadın iki gruba ayrıldı ve bunların yarısına pelvik taban hareketleri öğretildi. Bu hareketleri, önce on beş gün süreyle kaslarını üç saniye sıkıp üç saniye dinlendirerek, sonra dinlenmeyi iki saniyeye indirerek günde on defa yaptılar, sonra sıkma süresini beş saniyeye çıkardılar ve en sonunda da sıkma süresini on saniyeye çıkarıp günde on beş defa tekrarladılar.

Yedi ayın sonunda, pelvik taban kaslarını çalıştıranların bu egzersizleri yapmamış kadınlara göre cinsel yönden daha kolaylıkla tahrik oldukları, vajinalarının daha ıslak olduğu, daha güçlü orgazmlar ve daha fazla seksüel doyum yaşadıkları görüldü. Pelvik taban kasları kadındaki ritmik orgazm kasılmalarını yönetir ve bunun yanı sıra da örneğin klitorisin iç bölümünün yerini belirlemek suretiyle kadınların cinsel ilişkiye tepkisini olumlu şekilde etkiler.