Perineal Masaj İşe Yarar mı?

Cochrane Collaboration, hamileliğin otuz beşinci haftasından itibaren perineum bölgesine haftada bir veya iki kez masaj uygulayan kadınlarla hiçbir şey yapmayan hamileleri karşılaştıran dört çalışmayı yakın bir zamanda inceledi. Bulgulara göre, perineal bölgeye uygulanan bu masaj, yırtıkların sayısını değiştirmedi ama masaj yapan kadınlardan dikişe gereksinim duyanların sayısında azalma oldu -en azından ilk defa doğum yapanlar arasında. Bu fark çok büyük değildi: bir kadına dikiş uygulanmasını önlemek için on beş kadının kendilerine düzgün bir şekilde masaj uygulaması gerekiyordu, bu da hiç yoktan iyidir. Bu kadınların epizyotomi ihtiyacı da biraz daha azdı. Haftada bir-iki masaj yeterli görünüyordu, çünkü bundan fazlası da bir fark yaratmıyordu.

Fakat ne yazık ki, bu masaj, kadının aletli doğum (forseps veya vantuz ile) şansını veya idrar tutamama sorununu azaltmıyor ve doğumdan sonraki cinsel tatminini de etkilemiyor.

Eğer perineal masaj uygulamaya karar verirseniz şöyle yapabilirsiniz:

  • Rahat bir duruş bulun; mesela bacaklarınız dışa doğru açık bir şekilde yatağa uzanın veya bir ayağınız banyonun kenarında ayakta durun veya tuvaletin üstüne oturun.
  • Zeytinyağı, ayçiçeği yağı veya tatlı bademyağı gibi kokusuz doğal bir yağ kullanarak başparmaklarınızın birini veya ikisini birden vajinanın girişine sokun.
  • Arka duvara baskı uygulayarak başparmaklarınızı U şeklinde arkaya öne doğru hareket ettirirken kaslarınızı da gevşetmeye odaklanın.
  • Bu masajı her seferinde beş dakika kadar uygulayın. Her uygulamada da biraz daha fazla bastırmayı deneyin.