Planlı (Seçilen) Sezaryen Doğum

Bazen bir sezaryen doğum mevcut tıbbi bir nedenden dolayı planlanabilir. Doktorunuz doğum sancılarınız başlayana kadar bekledikten sonra ameliyatı yapabilir. Doğum sancılarının doğal olarak başlamasına izin verilirse, bebeğinizin solunum sorunu olasılığı azalır ve olgunluğuna daha yakın olur. Ters duran bir bebek, böyle bir duruma örnek oluşturabilir.

Diğer yandan, doğum tarihinizi, cenin büyüklüğünü ve olgunluğunu düşündükten sonra, doktorunuz ameliyatı doğum tarihinden önceye de planlayabilir. Bebeğinizin ciğerlerinin olgunluğuyla ilgili şüpheler varsa, cenin olgunluğu testleri yapılabilir. Plasenta previa, genellikle bu şekilde çözülen bir sorundur.

Planlı bir sezaryenle, rutin kan ve idrar testleri yapılır. Anestezi uzmanınız anestezinin türünü ve kullanacağı ilaçların tarzını sizinle görüşür ve bu ilaçlara karşı alerjiniz olup olmadığını test eder. Ameliyat düşüncesi gerginleşmenize ve korkmanıza neden olabilir. Bu dönemde eşinizin yanınızda olması yardımcı olabilir. Yavaş nefes ve gevşeme tekniklerini kullanarak sakinleşin.

Doğumdan sonra bebeğinizi kucağınızda tutuşunuzu hayal edin. Sorular sormak ve isteklerde bulunmak için kendinizi özgür hissedin. Bu kitapta sezaryen yöntemini açıklayan bu bölümü yeniden okuyun. Sezaryen doğumla doğum planınızı ve eşinizin rolünü doktorunuzla, hemşirelerle ve anestezi uzmanıyla konuşun. Bütün bunlar, sezaryen doğum deneyiminizi daha olumlu ve daha az korkutucu hâle getirebilir.