Plansız veya Acil Sezaryen Doğum

Çoğu sezaryenler plansızdır. Diğer bir deyişle, doğum sancıları sırasında doğan zorluklar nedeniyle gerçekleşir. Hastaneler, gece ya da gündüz yarım saat içinde sezaryen doğuma girebilecek şekilde donatılmıştır; dolayısıyla, sezaryenin plansız olması, hastanenin hazırlıksız olması anlamına gelmez.

Çoğu plansız sezaryenler, doğum sürecinin ilerlememesi veya cenin huzursuzluğu durumunda gerçekleştirilir. Bu durumlar genellikle aniden doğmaz. Zaman içinde gerçekleşir ve doğum sancılarını hızlandırmak veya bebeğe daha fazla oksijen sağlamak için başka yöntemler denemek için zaman vardır. Ancak bu önlemler sonuç vermediğinde sezaryene başvurulur. Bu şartlar altında hızlı bir tepki zamanı hayati önem taşımaz.

Bazı durumlarda, acil durum olabilir (örneğin, göbek bağının sarkması veya ciddi kanamalar gibi) ve annenin veya bebeğin hayatı dakikalar içinde yapılacak sezaryene bağlı olabilir ama bu durumlar çok enderdir. Böyle durumlarda, hastanenin hızlı tepki vermesi Önemlidir. Bu konuyu uzmanınızla görüşün.