Sancılar Başladığında Ne Yapmak Gerekir?

Doğum sancılarının başladığından emin olduktan sonraki ilk tepkiniz bir an önce hastaneye gitmek, olabilir, ancak evde çok daha rahat hissedebilirsiniz.

Sancılarınız erkenden sıklaşır ve şiddetlenirse, hastaneye hemen gitmek gerekecektir. Ancak bir çok kadın için ilk doğum yavaş başlar ve yavaş ilerler. Sancılarınız ebenize yada doktorunuza haber verecek kadar şiddetlenene dek saatlerce sancı çekebilirsiniz. Sancıların erken dönemlerinde bebeğinizin hareket ettiğini hissettiğinizden emin olun: hareketsizlik bebeğin tehlikede olduğunun belirtisi olabilir ve kontrol edilmesi gerekir.

Bazı kadınlar şiddetli doğum sancıları başlamadan önce 48 saat, hatta daha fazla bile sancı çekebilir (sancılar çok ta düzenli olmadan dalga dalga gelen belirsiz ağrılar şeklinde hissedilir). Bu ağrıları kulak ardı edip başka işler yapabilirsiniz (ancak eve yakın olun, sancılar çok hızlı bir şekilde şiddetlenebilir. Önemli telefon numaralarını el altında bulundurun).

Daha yaygın rastlanan şekliyle, bir film yada kitaba bile konsantre olmanızı engelleyen sancılarla bir gün veya gece geçirebilirsiniz. Böyle bir durumda içecek sıcak bir şeyler hazırlayın, rahatlatıcı bir müzik dinleyin veya beklerken gazete yada dergilere göz gezdirin.

Ne Yapabilirsiniz?

Doyurucu ve besleyici bir şeyler yemeye çalışın. Günün kalan yarısı yada daha fazlası için olabildiğince çok enerjiye ihtiyaç duyacaksınız. Kendinizi aç hissetmiyorsanız yemek için zorlamayın. Bazı kadınlar yemek için son derece hevesli, bazıları ise isteksiz olabilir. Aç olmak size zarar vermeyecektir. Bir şeyler yeseniz de yemeseniz de bol bol sıvı almaya ve düzenli olarak ta idrara çıkmaya dikkat edin. Dolu bir idrar torbası doğum sancılarınızın ilerleyişini engelleyebilir.

Olabildiğince dinlenin, sancıların ikinci evresi yorucu olacaktır ve dinlenmek için fırsat bulamayabilirsiniz. Sancılar gecenin bir yarısı başlarsa uyumaya çalışın. Sırt üstü yatmaktan kaçının, bu ana kan damarlarınızın plasentaya kan akışını sınırlayabilir (bir sonraki evreyi kaçıracağım diye endişelenmeyin, kaçırmazsınız). Uyuyamazsanız, yatakta kalıp sancıların zamanlamasını tut-maktansa kalkıp etrafta dolaşın. Eğer gündüz vaktiyse, yine de dinlenmeye çalışın. Televizyon seyredin yada dergi okuyun. Dikkatinizi başka yöne doğru çekmek zaman geçirmenize ve olasılıkla hissedeceğiniz can sıkıcı ağrıyı hafifletmenize yardım edecektir.

Su keseniz patlamadığı sürece ılık (sıcak değil) bir duş alabilir yada banyo yapabilirsiniz. Banyo yapmak gevşemenize, duş almak ta kendinizi zinde hissetmenize yardımcı olabilir. Her ikisi de dikkatinizi sancılardan başka yöne doğru çeker.

Eğer zaten evde değilse, eşinizi çağırın ve olanlar hakkında bilgi verin. Hemen evde olması gerekmiyorsa bile (eğer siz yanınızda olmasını istiyorsanız) hazır beklemesinde yarar vardır.

Eşler: Ne Yapabilirsiniz?

Bu erken evrelerde en büyük göreviniz sancı çekmekte olan eşinizi rahatlatmaktır, bu, sizin de sakin olmanızı gerektirir. Telaşlı hissetmeniz anlayışla karşılanır (eşiniz kadar sizi de zor bir görev beklemektedir çünkü) ancak, hissettiklerinizi ve düşündüklerinizi bu sırada eşinizle paylaşmanız doğru zamanlama olmayabilir. Unutmayın ki eşinizin vücudu şu an dokuz aydır bu sonraki birkaç saat için hazırlanmaktaydı ve artık doğurmaya hazır.

Eşinizin yüzünde ve boynundaki gerginlik işaretlerini izleyin ancak bunu ona söylemeyin (durumu daha da zorlaştırabilir). Onun yerine eğer eşiniz gerginse ona bir masaj yapmayı önerin (gevşemek için yeterince rahatlayabilirse tüm vücut masajı yada sadece boyun, ense ve omuzlara masaj). Bir çok kadın için dokunmak anında sakinleştirici bir etkiye neden olur.

Dikkatini sancılardan başka tarafa çekmeye çalışın. Onunla konuşun, birlikte televizyon izleyin, dama yada benzeri bir oyun oynayın. Her fırsatta sancıların geliş zamanını tutun ve ne zaman sıklaşıyor ve daha uzun sürüyor izleyin. Sancıların zamanı birinin başlangıcından diğerinin başlangıcına dek tutulur.

Eşiniz size sancının ne zaman başladığını söyleyecektir yada siz elinizi eşinizin karnına koyarak ne zaman sıkılaşmaya başladığını hissedebilirsiniz.