Seks Eskisi Gibi İyi Olacak mı?

Bazı kadınlar için daha iyi, bazıları için ise değildir. Bazıları, hamileyken yaşadıkları seks deneyimlerinin, diğer zamanlardan farklı olmadığını belirtir. Ancak birçok kadında azalmış cinsel istek görülür. Özellikle hamileliğin en başlarında ve otuzuncu haftadan sonra. Cinsel istekteki bu azalmanın çok farklı nedenleri olabilir. Hamileliğin ilk zamanlarında ve sonlarında görülen hormonal değişiklikler, erken ve geç hamilelik şikayetleri, çeşitli rahatsızlıklar ve artmış hassasiyet cinsel istekte azalmaya yol açabilir.

Hamileliğin orta dönemlerinde (12 -14 haftadan, 28 – 30. haftaya kadar) birçok kadının cinsellik arzularında normale dönüş görülür, çünkü fiziksel olarak daha iyi ve daha enerjik hissederler: Sabah bulantıları bitmiş ve karın henüz büyümemiştir. Düşük konusunda artık eskisi kadar endîşeye gerek yoktur ve eşler artık hamileliği kabul etmişlerdir. Kadınlar genellikle tahrik olmada kendilerini daha rahat hissederler ve şehvet artar.

Hamilelikte seks konusundaki düşüncelerinizi kabul etmek ve sevmek, bu hassas konuya yeni bir yaklaşım yoludur. Yaşadığınız her şeyin normal olduğunu kabul edin: Artmış veya azalmış cinsel istek, rahatsızlık duyguları veya her zamankinden daha seksi duygular, seks konusunda dikkatli olmak veya bunu sevmek. Tüm bu duygular kişiye özel olup, her kadın ve her hamilelikte farklılık gösterebilir. Bunların hepsi normaldir. Sadece sevin ve kabul edin.