Seks ve Doğum

Her türlü cinsel aktivite, rahmin kasılmasına yol açan bir hormon olan oksitosin açığa çıkarır. Bundan dolayı, çiftlere bazen, eğer doğum geciktiyse ve bir şeylerin olmasını beklemekten yoruldularsa seks yapmaları tavsiye edilir.

Cinsel birleşmenin kendisini istemezseniz, memeyi uyarmayı, mastürbasyonu yada elle uyarmayı deneyebilirsiniz. Bunun için yeterli mahremiyete sahip olduğunuzdan emin olun, aksi taktirde gevşeyemeyebilirsiniz.

Girilerek yapılan seks için kendinizi çok yorgun yada rahatsız hissetmiyorsanız meni sıvısının bazen her halükarda doğum başlamak üzereyken serviksin silinmesini hızlandırabilen prostaglandin içerdiğini unutmayın.

Enfeksiyon kapma riski olduğundan dolayı suyunuz geldikten sonra kesinlikle cinsel ilişkiye girmemelisiniz. Bazı doktorlar, zar yırtılmamış olsa bile serviks çözülmeye başladıktan hemen sonra girilerek yapılan seksten kaçınmanızı önerir.

Yine, az da olsa bir enfeksiyon riski vardır.

Unutmayın: cinsel ilişki, zaten başlamak üzere değilse doğumu zamanından önce başlatmaz, yani prematüre doğumun başlaması veya siz ya da bebeğiniz hazır olmadan doğuma girmeniz gibi bir risk yoktur.