Sezaryen Doğum Nasıl Olur?

Çoğu sezaryende izlenen belli bir plan vardır:

1- Hazırlık ve anestezi: Doğum sancıları sırasında sıklıkla damar içine anestezik madde verilmesiyle başlar; genellikle ağrı iletim merkezlerinin bulunduğu epidural veya spinal bölgelere blok uygulanarak vücudunuzun alt kısmı, hiçbir şey hissetmeyecek şekilde uyuşturulur, ancak siz uyanık kalırsınız. Karnınız antiseptik bir solüsyonla yıkanır ve idrar kesenize bir sonda yerleştirilir. Eğer acil sezaryen oluyorsanız sizi uyuşturmak için zaman olmayabilir. Bu durumda, operasyon süreci için genel anestezi yapılır. Doğum sırasında uyursunuz. Uyandığınızda kendinizi sersem ve kafanız karışmış hissedebilirsiniz, belki mide bulantısı da hissedebilirsiniz. Ayrıca ameliyat sırasında midenizdeki bazı içeriklerin ağzınıza gelerek akciğerlerinize gitmesini önlemek için, endotrakeal tüp adı verilen bir cihazın yerleştirilmiş olması nedeniyle boğaz ağrısı da hissedebilirsiniz.

2- Kesi: Uyuşturulduktan veya uyutulduktan sonra doktorunuz, kasık kıllarının bulunduğu bölgenin hemen üzerinden yatay olarak cerrahi bir kesik atarak rahme ulaşır. Daha sonra rahmin alt kısmına bir kesik daha atar. Bunu iki şekilde yapabilir: Rahminizin ortasından dikey olarak, aşağı doğru bir kesik atabilir ya da rahminizin alt kısmında enine bir kesik oluşturur. Günümüzdeki vakaların %90’ında enine kesik kullanılmaktadır çünkü rahminizin altındaki kaslar incedir, dolayısıyla daha az kanama olur (bu tip bir kesinin, sonraki vajinal doğumlar sırasında yırtılma ihtimali de daha düşüktür).

3- Bebeği dışarı çıkarmak: Amniyon sıvısı çekildikten sonra bebeğiniz dünyaya getirilecektir. Bebeğin temizlenmesi için, burun ve ağzında bulunan sıvılar bir cihaz yardımıyla emildikten sonra bebeğin ağlamasını duyacaksınız. Göbek bağı çabucak klemple tutturulup kesilir.

4- Plasenta çıkartılır ve rahim kesiği dikilir.

5- Rahmi kasmak için damar yolu veya kas içine oksitosin enjekte edilir.

6- Ameliyat sonrası enfeksiyon riskini minimize etmek için antibiyotik verilebilir.

7- Bebeğiniz doğunca, genellikle sonraki 1-3 saat boyunca yakından takip edileceğiniz ameliyat sonrası birimine alınırsınız. Hayati bulgularınız dikkatlice takip edilir ve rahminizin sabitliği düzenli olarak kontrol edilir. Sezaryen sonrasında bebeğinizi görürsünüz ancak bu biraz da sizin durumunuza bağlıdır.