Sezaryen Doğumun Nedenleri

Sezaryen doğum, şu nedenlerden herhangi biri için gerçekleştirilebilir:

Sürecin ilerlememesi (ya da uzayan doğum sancıları): Rahmi dinlendirmek veya kasılmaları güçlendirmek için girişimlerde bulunulduktan sonra bile kasılmalar zayıf, genişleme durağan ve/veya bebek inmiyor olabilir. Sürecin İlerlemediği, doğum sancılarının aktif aşamasına kadar (5 santimetre genişleme sonrası) güvenilir şekilde teşhis edilebilir, çünkü normal bir geçiş aşaması (0 ila 4 veya 5 santimetre) genellikle çok yavaştır.

Yanlış sunum veya yanlış pozisyon: Bebeğin rahimdeki yeri normal doğuma uygun olmayabilir. Yanlış sunumla ilgili örnekler, bebeğin yatay durumda olması, ters gelmesi veya yüzüstü gelmesi gibi verilebilir. Yanlış pozisyonlar arasında değişmeyen ters duruş veya asenklitizm (bebeğin başının pelvise uymayacak şekilde kalkması) sayılabilir.

Sefalopelvik uyumsuzluğu (CPD): Bebeğin başı çok büyük, annenin pelvis yapısı çok küçük olabilir veya ikisi birden söz konusu olabilir. CPD doğum sancılarından önce nadiren teşhis edilebilir çünkü bebek iri veya annenin pelvisi bir şekilde küçük olsa bile, doğum sancıları sırasında bebeğin başı uyum sağlar ve pelvis genişler ki daha fazla alan oluşur. Kasılmalar iyiyse ve yeterince zaman verilirse ama yine de ilerleme kaydedilemezse, bir CPD teşhisi konabilir. Bazen CPD’yi yanlış pozisyondan ayırmak zordur.

Cenin huzursuzluğu: Cenin kalp atışlarındaki belli değişimler, bebek için sorun anlamına gelebilir. Bu kalp atışı değişiklikleri göbek bağı basıncı veya plasentaya giden oksijen miktarındaki düşüş şeklinde ortaya çıkabilir. Kafatası dürtüsüne karşı cenin kalp atışı tepkisini gözlemlemek veya cenin oksijen alım gözlemini kullanmak uzmanın bebeğin iyi dayanıp dayanmadığını veya oksijen yetersizliği yaşayıp yaşamadığını belirlemesini sağlayabilir. Bebek artık dayanamıyorsa, sezaryen gerekebilir.

Bebeğe giden oksijen miktarının yetersiz olması, beyinde veya diğer hayati organlarda hasara yol açabilir. Doğum sırasında beyin hasarı mümkün olmakla birlikte, yapılan araştırmalar çoğu durumda beyin hasarının aslında doğum sancıları başlamadan önce hamilelik sürecinde oluştuğunu göstermiştir. Bu şartlar, rahmin koruyucu ortamında fark edilemeyebilir. Anormal cenin kalp atışlarının tespit edilebileceği doğum sancılarına kadar her şey normal görünür ama doğumdan sonra anormal nörolojik belirtiler fark edilebilir. Sezaryen daha önceden var olan bu sorunları ortadan kaldırmaz.

Cenin sorunları: Sezaryen doğum, bebeğin doğuştan getireceği sorunların olasılığını azaltabilir. Örneğin, omurga kusuru (spina bifida) olan bir bebek, sezaryen doğumda daha az felç riski taşır. Hamilelikte gözlem testleri yapmak bu sorunun teşhisinde yardımcı olabilir.

Göbek bağının sarkması: Göbek bağı bebekten önce serviksten aşağı indiğinde, bebeğin başı veya bedeni göbek bağını ezebilir ve oksijen akışını belirgin şekilde azaltabilir ve bu da hemen sezaryen doğum zorunluluğu yaratabilir.

Alçak plasenta (Plasenta Previa): Plasenta serviksi kısmen veya tamamen kaplar. Serviks genişledikçe, plasenta rahimden ayrılır ve annede ağrısız kanamaya yol açar. Bu, cenine giden oksijen miktarının azalmasına neden olabilir. Böyle bir durumda güvenli bir normal doğum mümkün değildir çünkü plasenta bebekten önce gelir.

Plasenta abrupsiyonu: Plasenta, rahim duvarından zamanından önce ayrılır. Bu, vajinal kanamaya veya sürekli karın ağrılı gizli kanamaya neden olabilir. Böyle bir durum, cenine giden oksijen miktarını azaltır ve plasentanın ne ölçüde ayrıldığına bağlı olarak, sezaryen doğum zorunlu hâle gelebilir.

Annenin hastalanması: Kalp rahatsızlığınız ya da başka belli tıbbi durumlarınız varsa, doğum sancılarına ve normal doğuma dayanamayabilirsiniz. Bazen, rahim liflerinin yeri veya büyüklüğü, sezaryen doğuma neden olabilir. Doğum sancıları sırasında vajinanızda veya yalcınlarında mantar olması, bebeğin doğum kanalından geçişi sırasında etkilenmemesi için sezaryen doğum gerekliliğini getirebilir. HIV pozitif teşhisi konmuş bir anne, planlı bir sezaryetı doğum yaptığında, virüsü bebeğe geçirme olasılığını azaltır.

Tekrarlanan sezaryen: Daha önceki sezaryen için görülen neden hâlâ mevcutsa veya doktor ya da hasta sezaryen doğumu tercih ediyorsa, bir sezaryen daha yapılabilir. 1980’lerden bu yana, seçici (tıbbi neden olmadan seçilen) tekrarlanan sezaryenler, sezaryen oranlarının artışında öncelikli neden olmuştur. Şimdilerde, sezaryen tekrarlanmasında tıbbi bir neden görülmüyorsa, hamile kadınlar normal doğuma teşvik edilebilir.