Sezaryen Meme Vermeyi Zorlaştırır mı?

Bazı çalışmalar, sezaryen olan kadınların normal doğum yapanlara göre daha az olasılıkla bebeklerin emzirdiklerini bulmuştur. Bunun böyle olmasının sebebi nedir? Bir ipucu, sezaryen olan kadınların bebeklerini emzirmeye normal doğuranlardan daha geç başlamalarında yatabilir. Sezaryenden sonra genel olarak anne ve bebek birkaç saat kontrol altında tutulur ve bu pek çok hastanede ayrı ayrı odalarda gerçekleşir; bu da, annenin, meme vermeye hemen başlayamaması ve bebeğiyle bağ kurmasının gecikmesi anlamına gelir.

İtalyan araştırmacılar, kısa süre önce, bebeklerini vajinal doğum, planlanmış sezaryen veya acil sezaryenle dünyaya getirmiş annelerin emzirme düzenlerini karşılaştırdılar. Hastaneden çıktıktan sonra, sezaryen olmuş kadınların %74 ila 75’ine karşılık normal doğum yapmış olan kadınların %88’i bebeklerine sadece meme veriyorlardı. Bebeklerin ilk defa doğumdan ne kadar süre sonra memeye başlatıldığını karşılaştırdıklarında ise, sezaryenle olan bebeklerde geçen sürenin on ila on üç saat, normal doğanlarda ise üç saat olduğunu buldular. Çoğu araştırmacı, bu tip gecikmelerin, bebekte doğal olan hemen doğar doğmaz ve ememeyecek kadar çok uykusu gelmeden önce, memeyi bulma ve emme içgüdüsünü engellediğine inanır. Bu durum, ayrıca, annenin vücudunun süt üretimine de müdahale ederek meme vermeye başlamasını zorlaştırabilir.

Hastaneler, sezaryen olan annelerin bebekleriyle doğumdan hemen sonra ten teması zevkini yaşamak isteyebilecekleri fikrine gittikçe uyanmaktadırlar. Bu durum özellikle planli sezaryenlerde ve annenin uyutulmadığı ameliyatlarda geçerlidir. San Francisco General Hospital’da yeni yapılan pilot bir çalışmaya göre, sezaryen olduktan sonraki doksan dakika içinde bebeği ile ten teması kuran kadınların oram, tıbbi ekiplerin bilinçlendirme hamlesi yardımıyla, %20’den %68’e çıkartılmış ve bu da emzirme oranını yukarıya çekmiştir. Yaşamlarının ilk doksan dakikasında ten teması deneyimlemiş bebeklerden sadece %30’u takip eden birkaç gün süreyle hazır mamaya ihtiyaç duyarken, bu durumu yaşamamış bebeklerin %74’üne hazır mama gerekmiştir.

Araştırmayı yöneten Kristina Hung “Sezaryenlerden sonra ten teması uygulamak normal hastane prosedürleri sebebiyle oldukça zordur” diyor. “Ama bu, tabii ki, kadının doğum planı kapsamında talep edebileceği ve benim de şahsen olmasında ısrar edeceğim bir şeydir.”

Sezaryen olmuş kadınların, ilk günlerde bebeklerini kaldırabilmeleri ve kucaklarına yerleştirmeleri için yardıma ihtiyaçları vardır ve birçok süt verme uzmanı, kadınlara ya bir yana yatarak veya ameliyat yarasını korumak için bebeği bacakları arkaya gelecek şekilde kollarının altına alarak futbol topu tutar şekilde emzirmelerini tavsiye ediyor. Kadınlar aynı zamanda bebeği üstlerine yatınp kendileri de sırt üstü yatarak da meme verebilirler. Sezaryenle doğan bebekler bazen daha uykucu veya bedensel olarak daha az gelişmiş (eğer prematüre doğmuşlarsa) olabilirler ama verilecek doğru destekle meme emmeyi öğrenememeleri için hiçbir sebep yoktur.