Sezaryen Yarasına Uygulayabileceğiniz Masaj

Yara dokunuz güzelce iyileşirken (ameliyattan 8-12 gün sonra) ve dikişleriniz erimiş veya alındıktan sonra, yaraya hafifçe masaj yapmaya başlayabilir veya yara dokusu masajı yapan bir masaj terapistine başvurabilirsiniz. Yara masajını ilk üç ay boyunca her gün en az 2 kez ve minimum 10 -15 dakika olacak şekilde yapmalısınız. Yaranız, göbeğinizi geçen ve dışarıya doğru çıkıntı yapan bir çizgi olmaktan çıkarak düzleşmeye başlayacaktır ve eğer başarılı şekilde uygulanmışsa, aylar sonra sezaryen yarasını hissetmeyecek, sadece göreceksiniz.

Her gün birkaç dakika bile olsa sezaryen yaranıza masaj yapmanın çok faydası vardır. Gerçekten de, bilinçli masaj yaparak bu bölgede meydana gelebilecek yapışıklıklardan kaynaklanabilecek komplikasyonları önleyebilir ve yaranın görünüşü ve dokununca verdiği hissi düzeltebilirsiniz. Masaj sinir uçlarını uyardığı için, uyuşukluğun giderilmesi ve duyu kaybı olan yerlerde yeniden algıyı sağlanması için de kullanılabilir.

Kesi bölgesinde gelişen dokuya yapabileceğiniz masaj

Masaja ameliyattan en az 7 – 8 gün sonra başlayın. Yaranın tamamen iyileşmiş olması ve enfeksiyon belirtisi olmaması gerekir. Masaj yapmaya başlamadan önce doktorunuza danışmakta fayda vardır.

Yaranın, dokunmak için çok hassas olmadığından emin olun. Bölgeyi temizlemek için yaranın üzerine ılık bez koyun ve parmak uçlarınızla 1-2 dakika boyunca hafifçe ovun. Hassasiyet veya ağrı olmadan yaraya dokunabildiğiniz zaman masaja hazırsınız demektir.

Masajı çok fazla baskı uygulamadan, hafifçe yapın.

– Önce, yara bölgesinin alttaki dokuya yapışıp yapışmadığını anlamak için baş ve işaret parmaklarınızı yaranın zıt yöndeki uçlarına yerleştirin ve hafifçe parmaklarınızı birbirine yaklaştırın. Eğer yaranız ve deriniz vücudunuzda dışarı doğru yuvarlak bir kemer oluşturuyorsa, yara dokusunun dış tabakaları yapışmamış demektir. Eğer yaranın orta kısmı sıkışık olarak yerinde duruyor ve “M” harfi benzeri bir şekildeyse yara dokusunda yapışma var demektir. Yarayı bulunduğu yerden uzaklaştıramıyorsanız, dokuda yapışma bölgeleri olabilir veya ameliyat nedeniyle hâlâ biraz şişkin olabilirsiniz.

– Daha sonra iki işaret parmağınızı birbirine dîk şekilde, yaranın zıt uçlarına yerleştirin ve hafifçe aşağı ve birbirine doğru bastırın. Bunu, yara boyunca yapın.

– Parmaklarınızı yaranın üzerine yerleştirin ve yarayı hafifçe dairesel hareketlerle hareket ettirin (saat yönü ve saat yönünün tersine). Parmaklarınızın deri üzerinde kaymaması gerekli. Bu, yaranızın düzleşmesine yardımcı olur. Eğer bir bölge diğerine göre daha yapışıksa, bu bölgeye daha fazla zaman ayırın.

– Yaranın bir ucunu baş ve işaret parmağınız arasında tutun. Yarayı çok hafifçe bulunduğu yerde hareket ettirerek yapışmış olduğu alt dokulardan uzaklaştırmaya çalışın. Parmaklarınızı hafifçe bir yandan diğer yana 30 saniye boyunca hareket ettirin. Parmaklarınızı yaranın merkezine hareket ettirin, tekniği tekrarlayın ve yaranın diğer ucuna geçerek aynı hareketleri yapın.

Yaranıza 2-4 hafta masaj yaptıktan sonra hâlâ yapışık bölgeler olduğunu düşünüyorsanız, bir doktora başvurmanızda fayda vardır.