Sezaryenden Sonraki İyileşme Süreci Daha mı Uzundur?

Kadınlara genellikle, sezaryenin enfeksiyon, doğum sonrası depresyonu, kısırlık ve hastanede uzun yatma konularında artan riskler getirdiği söylenir. Halbuki son zamanlarda, İngiltere’deki National Institute for Health and Clinical Excellence (NİCE) konu hakkında yazılanları inceledi ve iddiaların çoğunun kanıtlarının düşük kaliteli olduğunu gördü. Ayrıca bu risklerin, sezaryenli kadınların, doğumdan hemen sonrasını ve ilk üç ayı daha iyi bir doğum deneyimi olarak tanımlamalarıyla da karşılaştırmak gerekiyor.

Sezaryenlerde hastanede kalış süresi daha uzundur derler, ama bu süre de fazla uzun değildir: normal doğumda bir veya iki günken, sezaryende üç veya dört gündür. Ayrıca, eğer bir kadın sorunsuz bir sezaryen geçirmiş ve de sağlıklı görünüyorsa, NİCE onun – ağrı kesicileri ile de olsa – yirmi dört saat sonra evine yollanmasını tavsiye etmektedir.

Her ne kadar normal doğum yapan kadınların bir kısmının da toparlanmaları zaman alsa da, sezaryenlilerin doğum öncesi hareketlilik seviyelerine geri dönmeleri biraz daha fazla sürer. Kendileri ile doğumlarından yedi hafta sonra anket yapılan 1000 kadar Amerikalı kadından, sezaryen olanların %45’ine karşılık, normal doğum yapmış olanların %65’inin koşma, ağır eşya kaldırma ve yorucu sporlar yapmakta hiç bir sınırlama yaşamadıkları ve sezaryen olmuş %80’e karşılık %90 normal doğuranın da alışveriş torbalarını kaldırmak ve taşımakta herhangi bir sorunları olmadığını bildirmişlerdir.

Sezaryenin önemli bir batın ameliyatı olduğu ve bundan dolayı da enfeksiyon, kan pıhtılaşması veya kan kaybı gibi riskleri artırdığı doğrudur ama bu riskleri azaltmanın yolları da vardır. Şimdilerde, enfeksiyon olasılığını düşürmek için ameliyat öncesinde kadınlara antibiyotik verilmesi ve kan pıhtılaşma kontrolleri gerektiği konusunda kanıtlar vardır. Sezaryen olan kadın ise yarasına çok iyi bakmalı, her gün duş veya banyo alıp sonrasında yarayı hafifçe kurulamalı ve ağrı veya akıntının artması, kızarıklık olması veya yaranın ayrılması gibi enfeksiyon belirtilerine karşı da uyanık olmalıdır. Aynı enfeksiyon riski doğum sırasında yırtık yaşayan normal doğuranlar için de geçerlidir.

Yaşanan sorunlar açısından, planlanmış ve acil sezaryenlerle normal doğumları karşılaştıran İtalyan araştırmacılar, enfeksiyon veya kan kaybı risklerinde gruplar arasında – aletli vajinal doğuma gerek duyan ve daha ciddi yırtık riski olanlar dışında – çok küçük bir farklılık olduğunu buldular.